Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Warszawskie porażki 2019 roku. Ścieki w Wiśle, kopciuchy, cięcia

Dodano: 2019-12-31 17:18:50
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Sprawdziliśmy, co szwankowało w stolicy przez ostatnie miesiące. O porażkach mówią urzędnicy i aktywiści. 

Niektórych porażek nie sposób było przewidzieć. Najlepszym przykładem jest awaria kolektorów doprowadzających ścieki do oczyszczalni "Czajka". Choć niewątpliwie była to porażka, to sposób, w jaki miasto poradziło sobie z tym problemem - według wielu, zasługuje na pochwałę. Nie zmienia to faktu, że awaria była groźna dla środowiska, a naprawa kolektora kosztowała miasto 39 milionów złotych.

20 tysięcy kopciuchów

Skoro mowa o ekologii, to także kwestia zanieczyszczeń i smogu w stolicy, pozostawiały wiele do życzenia. Jak zauważają aktywiści, ratusz nadal nie uporał się z wymianą kopciuchów, których liczbę w stolicy szacuje się na około 20 tysięcy. 

O to, co się nie udało pytamy też w schronisku "Na Paluchu". Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo ten rok jest rekordowy. Jeszcze nigdy w schronisku nie było tak mało zwierząt. Wolontariusze wskazują więc, że porażką zawsze są zwroty z adopcji.

Niebezpiecznie na drogach 

Nadal za mało osób szczepi się przeciwko grypie - wskazuje z kolei Joanna Narożniak z Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej. W stolicy szwankuje też bezpieczeństwo na stołecznych ulicach. Tu aktywiści wskazują przede wszystkim śmiertelny wypadek na Sokratesa.

Paweł Rabiej, zastępca prezydenta stolicy, żałuje z kolei, że więcej uwagi nie miasto nie poświęciło seniorom. Dodaje jednak, że jeszcze nic straconego, a błąd miasto naprawi w 2020 roku. O ile znów nie zabraknie funduszy, bo ratusz zakończył rok dużymi cięciami. Oszczędności wymusiły reformy podatkowe, które sprawią, że do kasy miasta trafi mniej pieniędzy z podatku PIT. 

ap/łj

Podziel się:

netgraf.pl