Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Kino Tęcza powraca na Żoliborz! Znamy szczegóły

Dodano: 2020-01-10 18:00:34
fot. Facebook/Miasto Jest Nasze
fot. Facebook/Miasto Jest Nasze

Miasto chce przywrócić życie kultowemu kinu PRL-u. Powstanie tam centrum kultury zajmujące się nie tylko filmem, lecz także nowymi mediami, m.in. technologią VR.

Budynek kina Tęcza przy ul. Suzina 6 na Żoliborzu powstał jeszcze przed wojną. Mieścił on prowadzony przez Irenę Solską Teatr im. Stefana Żeromskiego. Dopiero w  PRL-u powołano w nim kino, do którego ściągały tłumy, a w latach 89-94 w działała tam awangardowa grupa artystyczna Akademia Ruchu. Dziś dawne kino niszczeje, jednak wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków uchronił je przed zburzeniem. Walczyli o to aktywiści Miasto Jest Nasze.

Wielki powrót 

Jak poinformowała Gazeta Żoliborza, kino powróci na kulturalną mapę stolicy. - Żoliborz obecnie jest dzielnicą bez domu kultury. Jego lokalizacja co jakiś czas przewija się w dyskusjach - przypominał w rozmowie z gazetą burmistrz dzielnicy, Paweł Michalec. 

Jakiś czas temu budynkiem zainteresowało się miasto negocjując z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową warunki jego długoletniego najmu. Dziś wiemy, że jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to do kina wprowadzi się Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

- Instytucja ta zostanie gospodarzem tego miejsca. Podpiszemy wieloletnią umowę. Miasto zobowiązuje się do tego, że budynek kina odnowi. Zostanie od wyremontowany i wyposażony – zdradziła Radiu Kolor Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej w ratuszu.

 

Film, teatr i wirtualna rzeczywistość

W budynku kina Tęcza CKF im. Andrzeja Wajdy prowadzić będzie zajęcia i warsztaty z pola filmu i nowych mediów, m.in. z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Działać będzie tam kino studyjne i dyskusyjne kluby filmowe, choć zainteresowani teatrem i sztukami performatywnymi też znajdą coś dla siebie. Otwarcia nowej placówki możemy spodziewać się pod koniec przyszłego roku.

kg

Podziel się:

netgraf.pl