Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Ciemno w metrze. To przez oszczędzanie na prądzie?

Dodano: 2020-01-14 21:02:50

"Ciemność widzę, ciemność" - mogą powiedzieć pasażerowie I linii metra. Na stacji Ratusz Arsenał służby metra wyłączyły połowę oświetlenia. 

Mogłoby się wydawać, że władze podziemnej kolejki chcą oszczędzać na prądzie. Zwłaszcza że w tym roku ceny energii znów pójdą w górę. Jednak nie tym razem. Jak się okazuje, powód jest zupełnie inny. 

Zamieszanie na stacji Ratusz Arsenał wywołały poluzowane rastry, czyli specjalne kratki pod lampami, które mają rozpraszać światło na peronie.- Zużyły się, nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, żeby spadły komuś na głowę - mówi Maciej Czerski z metra warszawskiego.

Szybko okazało się, że nieosłonięte światło oślepia pasażerów i maszynistów. Wtedy władze podziemnej kolejki zdecydowały się na wyłączenie połowy oświetlenia. To cała zagadka przyciemnionej stacji. 

Co dalej z oświetleniem stacji?

Jako pierwszy problem opisał Witold Urbanowicz z portalu transportpubliczny.pl. Jak mówi w rozmowie z Radiem Kolor, teraz należy pomyśleć nad tym, co z robić z oświetleniem na tej stacji. - Metro powinno powrócić do tych pierwotnych rozwiązań, które przewidzieli dla tej stacji projektanci. Należałoby też dokonać modernizacji tego oświetlenia z przejściem na energooszczędne ledy - mówi Witold Urbanowicz.

Metro Warszawskie rozważa dwa scenariusze. Jeden zakłada zakup nowych rastrów, a drugi modernizację oświetlenia. 

ap

Podziel się:

netgraf.pl