To organizacja zajmująca się pomocą krzywdzonym zwierzętom. Interweniuje w Warszawie i w odległości do 50 kilometrów od stolicy. Niestety, tej krzywdy nadal nie brakuje. W przypadku psów dużym problemem są pseudohodowle. Jak już informowaliśmy w Radiu Kolor, to nielegalne, albo półlegalne hodowle szczeniaków, które często są trzymane w nieodpowiednich warunkach: w piwnicy, bez światła i wody, w klatkach dla ptaków.
- Tak jak produkujemy meble, tak samo były produkowane te szczeniaczki. Później można je za bardzo niskie pieniądze kupić. To niestety nadal trwający proceder - mówił w Radiu Kolor Michał Dobrowolski z OTOZ Animals Warszawa.
Koty, egzotyczne zwierzęta
W przypadku kotów są to interwencje związane z bardzo złym stanem fizycznym tych zwierząt, wygłodzonych, źle utrzymywanych. - Często osoby na niewielkiej powierzchni gromadzą bardzo dużą liczbę zwierząt, co jest dla nich bardzo dużym zagrożeniem - jeśli chodzi o zdrowie i brak właściwej opieki - dodaje Dobrowolski. Wolontariusze wyjeżdżali także do egzotycznych zwierząt, które często okazywały się niechcianymi prezentami np. świątecznymi.
Zoofilia
Jedną z głośniejszych interwencji była ta pod Grodziskiem Mazowieckim. - Było podejrzenie zoofilii. Musieliśmy sprawę potraktować bardzo poważnie. Współpracowaliśmy z policją, z lekarzami weterynarii i biegłymi. Nie ma w Polsce procedur, jeśli chodzi o zoofilię, więc oparliśmy się na tym, co się dzieje w przypadku podejrzenia gwałtu u ludzi - dodaje rzecznik OTOZ Animals Warszawa.
Jest też pozytywny wątek w podsumowaniu pracy inspektoratu w zeszłym roku. Wolontariusze dostają coraz więcej zgłoszeń, a to oznacza, że rośnie świadomość Polaków związana z cierpieniem zwierząt.
łj