Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Mniej prac domowych. Już 20 szkół w Warszawie daje uczniom odpocząć

Dodano: 2020-01-22 20:40:07
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Już 20 warszawskich szkół dołączyło do programu zakładającego m.in. zadawanie mniej prac domowych. 

Zamiast spędzać czas z rodziną, spędzają czas z książkami - i to często do późnego wieczora. Uczniowie mają w domu za dużo nauki, bo nauczyciele zadają za dużo prac domowych. Stołeczni urzędnicy problem dostrzegli i ruszyli z programem "Zadaję z głową".  

Mniej znaczy więcej

Chodzi o to, żeby dzieci miały czas na odpoczynek, bo gdy prac domowych będzie mniej, wypoczęci uczniowie będą efektywniej pracować w szkole. - Nam zależy na tym, żeby dziecko znało sens i cel takiej pracy i żeby to nie była nauka na pamięć, takiej encyklopedycznej wiedzy - mówi w rozmowie z Radiem Kolor Dorota Łoboda, szefowa Komisji Edukacji w Radzie Warszawy.  

Na Żoliborzu zadają mniej 

Uczniowie mają prawo do odpoczynku po zajęciach, inaczej są zmęczeni, zasypiają nad książkami, a następnego dnia nie są w stanie się skupić na zajęciach. Doskonale wie to Magdalena Rupniewska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 92 przy ul. Przasnyskiej na Żoliborzu. Jej placówka do programu przystąpiła, bo uczniowie często byli przemęczeni.

- Chcemy doskonalić naszą wiedzę, jak zadawać, żeby ta praca domowa miała sens i nie zabijała kreatywności u uczniów. Te prace nie powinny być zadawane machinalnie. Muszą być wyzwaniem intelektualnym dla uczniów - tłumaczy Magdalena Rupniewska. W sumie na Żoliborzu aż 3 szkoły dołączyły do programu - to połowa wszystkich podstawówek w dzielnicy. 

Wśród założeń programu jest także to, aby nie zadawać zadań z dnia na dzień i nie stawiać złych ocen za błędy w pracach zadanych do domu. Pilotażowy program dopiero się rozwija. Jego konkretne założenia poznamy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Na razie placówki przeprowadzają szczegółowe ankiety wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. 

ap/łj

Podziel się:

netgraf.pl