Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

"Kocie łby" z Targówka dostały drugie życie

Dodano: 2020-01-24 08:35:45
fot. ZDM
fot. ZDM

Zabytkowy bruk znaleziony w czasie remontu ulicy Ossowskiego, został ponownie wykorzystany. 

Na ukrytą pod asfaltem nawierzchnię z okresu dwudziestolecia międzywojennego drogowcy natrafili w 2018 roku podczas przebudowy ulicy Ossowskiego. Jak ustalili archeolodzy, brukiem wyłożona była droga prowadząca do budynków mieszkalnych i do fabryki amunicji, która przed wojną znajdowała się na Targówku.

Teraz odzyskane "kocie łby" dostał drugie życie. Fragment zabytkowej nawierzchni został wkomponowany między chodnik i drogę rowerową na ulicy Ossowskiego, w rejonie skrzyżowania z ul. Witebską. Informuje też o tym znajdująca się w tym miejscu okolicznościowa tablica.

Ceramika, szkło, rynsztoki

Jak informował w zeszłym roku portal targowek.info, przedwojenny bruk nie był jedynym znaleziskiem podczas pracy archeologów na Targówku. "Oprócz licznych spłonek od naboi, fragmentów ceramiki oraz szkła, miejscowo zachowały się rynsztoki i chodniki wykonane z kwadratowych płyt betonowych" - czytamy.

Archeolodzy odnaleźli także pozostałości po starej kanalizacji, która najprawdopodobniej służyła odwodnieniu fabryki amunicji i jej okolicy.

łj

Podziel się:

netgraf.pl