Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Coraz mniej wody w fosie Fortu Bema! Ratusz: „Nic nie da się zrobić”

Dodano: 2020-01-31 18:40:17
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Zdaniem mieszkańców, w ciągu zeszłego roku z fosy w Forcie Bema ubyło aż 75% wody. 

Redukcja poziomu wody aż o ¾ stanu, to efekt wywołanej zmianami klimatycznymi suszy. Fosa Czarny Dwór posiada zamknięty obieg, więc jedynym źródłem płynącej nią wody są opady deszczu i roztopy śniegu. Deszczówka doprowadzana jest też z okolicznych osiedli i parkingów, ale w obliczu niskiej ilości opadów w ogóle, poziom wody w fosie gwałtownie spadł, a przez postępujące zmiany może być jeszcze gorzej.

- Jeżeli przyszłe lato będzie suche, to fosa będzie zupełnie pusta. Przez niski stan wody zaczną usychać drzewa. Wystąpi posusz, który jest coraz większy w całej Polsce. Umierają przede wszystkim brzozy i sosny – mówi przyrodniczka Anna Górecka-Jakimcio.

 

Czarny scenariusz

W skrajnych sytuacjach fosę można wypełnić przepompowując wodę z okolicznych ujęć czwartorzędowych, jednak to rozwiązanie drogie i mało skuteczne, bo nie da się w ten sposób wypełnić całej fosy.

- Miejmy nadzieję, że do zupełnego wyschnięcia nie dojdzie. Doprowadzamy do fosy deszczówkę ze wszystkich możliwych źródeł – mówi Małgorzata Kink z bemowskiego ratusza.

 

Dodam tylko, że przez spadek poziomu wody w fosie mieszkańcy przestali obserwować tam ważki, czy żaby. Jest też coraz mniej ryb, a niedługo mogą przestać pojawiać się też kaczki.

kg

Podziel się:

netgraf.pl