Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Warszawa z zakazem plastiku? To nie w mocy samorządu

Dodano: 2020-02-14 08:40:37
fot. Facebook (Roman Szełemej)
fot. Facebook (Roman Szełemej)

Strefy bez plastiku i zakaz posiadania foliowych torebek, to pomysł radnych Wałbrzycha. W Warszawie na taką uchwałę się raczej nie zanosi…

Radni Wałbrzycha przegłosowali pierwszą w Polsce uchwałę, wprowadzającą strefy bez plastiku i zakazującą posiadania i obrotu foliowymi torebkami. Choć warszawski ratusz wprowadził rozporządzenie zakazujące wykorzystywania plastikowych jednorazówek w swoich jednostkach, to władze miasta uważają, że wałbrzyskie rozwiązanie przekracza uprawnienia samorządów.

- Pamiętajmy o tym, że gminy nie mają uprawnień, by zakazać używania plastiku poza swoimi strukturami. Walczymy o to, by rząd dał nam możliwość zakazania plastikowych opakowań – mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

 

Prezydent zaznacza, że, by wejść w życie, uchwała radnych z Wałbrzycha musi zdobyć akceptację wojewody.

„Stawiamy na edukację”

Choć nie zanosi się na wprowadzenie zakazu, to ratusz chce prowadzić szeroko zakrojoną akcję edukacyjną i podkreśla skuteczność portali społecznościowych. Władze zaznaczają, że chcą uświadamiać o zyskach (również finansowych) płynących z ograniczenia produkcji plastikowych odpadów.

- Tak jak ubiegły rok poświęcony był selekcji odpadów, tak w tym roku chcemy postawić na ograniczenie ilości odpadów, które powstają w Warszawie. Stawiamy na edukację, pokazując skutki używania plastikowych opakowań. Pamiętajmy, że zakaz nie będzie skuteczny, jeśli nie będziemy wiedzieć, po co on jest – dodaje Olszewski.

 

kg

Podziel się:

netgraf.pl