Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Koniec rozmów. Ruszyła wielka wycinka na Wybrzeżu Helskim

Dodano: 2020-02-14 11:21:34
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Ruszyła wycinka drzew na Wybrzeżu Helskim. Choć jej zakres będzie mniejszy niż wcześniej planowano, miejscy aktywiści nie mówią o kompromisie.  

Jak twierdzą władze stolicy, wycinka jest związana z koniecznością budowy wału przeciwpowodziowego. Początkowo pod topór miało pójść ponad pół tysiąca drzew, ale po serii spotkań w ratuszu, liczba ta zmniejszyła się do 300.

Nie ma kompromisu 

To jednak nie zadowala aktywistów. "To nie jest kompromis, bo nie o to nam chodziło" - mówi Radiu Kolor radny z Pragi Północ Grzegorz Walkiewicz. 

- My proponowaliśmy takie rozwiązania, które pozwoliłyby uniknąć jakiejkolwiek interwencji w obszar Natura 200. Mówimy o przesunięciu zapory przeciwpowodziowej do krawędzi jezdni. Ratusz nie chciał się na nią to zgodzić - stwierdził w rozmowie z nami Grzegorz Walkiewicz. Jak dodał, to stronie społecznej udało się uratować przed wycinką 200 drzew.

Według władz miasta jakiekolwiek zmiany w projekcie opóźniłyby całą inwestycję. To nie przekonuje radnego, który zauważa, że prace opóźniłyby się jedynie o rok. Jak dodaje, w tym czasie na Wybrzeżu Helskim można ustawić mobilne zapory przeciwpowodziowe. 

Greenpeace na miejscu z wielkim transparentem 

Aktywiści Greenpeace Polska nad ranem wywiesili na Wybrzeżu Helskim wielki transparent z napisem "Trzaskowski dewastuje przyrodę".

- W miastach mamy do czynienia z efektem wyspy ciepła. Drzewa ten efekt zmniejszają. Klimat się zmienia i już dzisiaj mamy więcej dni z upałami rzędu powyżej trzydziestu stopni. Każde drzewo w mieście jest bezcenne i politycy muszą radykalnie zmienić myślenie - mówi Marek Józefiak z Greenpeace.

Z kolei ratusz w przesłanym dziś nam komunikacie, przedstawił badania, z których wynika, że "aż 80% warszawianek i warszawiaków uważa, że budowa infrastruktury przeciwpowodziowej uzasadnia wycinkę drzew".

łj

Podziel się:

netgraf.pl