Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Ultrafioletem w koronawirusa. Warszawski szpital stawia na robota

Dodano: 2020-04-03 12:50:41
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Z wirusami w szpitalu przy Banacha może już niedługo walczyć... specjalny robot! Takiego urządzenia nie ma jeszcze nigdzie w Polsce. 

Robot do dezynfekcji firmy UVD Robots, który pokazał nam Warszawski Uniwersytet Medyczny, jest w pełni autonomiczny. Po wstępnym zaprogramowaniu może poruszać się po pomieszczeniach pacjentów, czy salach operacyjnych. Robot wykorzystuje światło ultrafioletowe (promienie UV-C), dzięki czemu może deaktywować wszelkie patogeny: bakterie, grzywy i wirusy, w tym z grupy korona. 

Dezynfekcja w 3 minuty

Nowoczesne urządzenie prowadzi dezynfekcję zarówno powierzchni, jak i powietrza, dlatego jest bardzo skuteczne. 

- W czasie 3-5 minut jesteśmy w stanie dezynfekować pomieszczenie o wielkości 20 mkw., zanim personel medyczny do takiego pomieszczenia wejdzie - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kolor Adam Centkowski, który zajmuje się innowacyjnym sprzętem medycznym.

Marzenie każdego szpitala 

Jak mówi nam rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś, posiadanie takie urządzenia jest marzeniem szpitali, do których trafiają pacjenci zakażeni koronawirusem. Już teraz takie roboty pracują w około 2 tys. placówek w Chinach, a także we Włoszech, czy w Wielkiej Brytanii. 

- Zarówno Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha, jak też Dziecięcy Szpital Kliniczny, są szpitalami dedykowanymi do walki z koronawirusem. Posiadanie tego sprzętu bardzo ułatwiłoby nam prowadzenie skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa - mówi prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rektor zwrócił się o pomoc do sponsorów i instytucji, które mogłyby pomóc w nabyciu tego sprzętu. 

Podziel się:

netgraf.pl