Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Doradca GIS szczerze o noszeniu maseczek: niezbyt sensowne

Dodano: 2020-04-14 15:46:01
fot. Pixabay
fot. Pixabay

W czwartek w życie wejdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jednak wątpliwości, co do zasadności tego rozwiązania mają nawet wirusolodzy.

Jak mówił w Radiu Kolor wirusolog profesor Włodzimierz Gut, noszenie maseczek w jakiejkolwiek formie "niezbyt sensowne". Z kilku powodów. 

- Maseczki mają to do siebie, że zbierają na swojej powierzchni wszystko, zwłaszcza jak już ulegną zawilgoceniu, tracą swoje właściwości. Dotykać ich nie wolno, przeciętna jednorazówka działa przez 20 minut, więc trzeba by było mieć przy sobie odpowiedni zapas. I potem nie bardzo wiadomo co z nimi robić - tłumaczy profesor Gut.

 

Wirusolog dodaje przy tym, że używana maseczka to już odpad medyczny, który nie powinien trafiać do zwykłych śmieci. Dlatego według wirusologa najważniejszą zasadą, której powinniśmy przestrzegać jest zachowanie odpowiedniej odległości od innych. 

Maseczka i okulary

Zadaniem profesora, jeżeli nosimy maseczki, to powinniśmy też nosić okulary. - Należałoby również osłonić oczy. Większość ludzi ma zwyczaj dotykania twarzy, a później dotykania oczu. I wtedy mają najprostszą drogę do zakażenia - dodaje. 

Całej rozmowy z profesorem posłuchacie w zakładce podcasty.

mc

Podziel się:

netgraf.pl