Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Na 43. piętrze PKiN wykluwają się młode sokoły! [NA ŻYWO]

Dodano: 2020-04-21 12:30:15
fot. Screen/peregrinus.pl
fot. Screen/peregrinus.pl

Zostań w domu i obserwuj, jak wykluwają się młode sokoły! W gnieździe na 43. piętrze Pałacu Kultury i Nauki pojawią się nowi mieszkańcy. 

W gnieździe są cztery jaja. Pierwsze pisklę Gigi i Franka może się wykluć jeszcze dziś! Same narodziny mogą trwać nawet dobę. Na początku młode pisklę musi pokonać barierę, jaką jest skorupa jaja.

- Pisklę, które znajduje się wewnątrz jaja ma na dziobie taki specjalny ząb, który służy do otwierania jaja od środka. Najpierw robi dziurkę w jajku, a potem obraca się wewnątrz i rozcina je po obwodzie - mówi Janusz Sielicki wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Wizytówka Warszawy

Pisklaki przez półtora miesiąca zostaną w gnieździe, gdzie rodzice będą je karmić. Po tym czasie będą uczyły się samodzielnie latać i polować.

Jak mówi Sebastian Wierzbicki z Pałacu Kultury i Nauki, każde narodziny sokołów są okazją do świętowania. Wszyscy warszawiacy powinni się z tego cieszyć. - Uważamy, że jest to wspaniała wizytówka Warszawy, a poza tym pokazuje to, że Warszawa jest miastem przyjaznym nawet dla drapieżników - mówi Sebastian Wierzbicki.

Janusz Sielicki przyznaje, że faktycznie są powody do zadowolenia. W latach 60' przez środki owadobójcze sokoły w Polsce niemal wyginęły. Udało się hodować je w niewoli. Później masowo były wypuszczane na wolność. Co więcej, w Warszawie mamy kilka gniazd, np. na elektrociepłowni na Kawęczynie oraz na Żeraniu.

Historia sokolego gniazda 

Sztuczne gniazdo powstało pod iglicą Pałacu Kultury i Nauki w 1998 roku Był to pierwszy tego typu obiekt dla sokołów wędrownych w Polsce. Wtedy, przez przypadek, ktoś w czasie remontu otworzył okno, a jaja złożyła tam Sawa. Wraz z Warsem żyli w gnieździe przez wiele lat i doczekali się kilkunastu młodych.

Franek, wcześniej żył w gnieździe w mieszkaniu na Bielanach. Kilka samic przylatywało do "miejscówki" w PKiN, ale ostatecznie została Giga. Urodziła się w Głogowie. Teraz doczekają się własnego potomstwa.

Wykluwanie na żywo

Życie sokołów zamieszkujących Pałac Kultury i Nauki można śledzić w internecie. Na stronie www.peregrinus.pl możecie zobaczyć relację z narodzin młodych.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/6155/na-43-pietrze-pkin-wykluwaja-sie-mlode-sokoly-na-zywo [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 6155 [title] => na-43-pietrze-pkin-wykluwaja-sie-mlode-sokoly-na-zywo [uri] => wiadomosci/n/6155/na-43-pietrze-pkin-wykluwaja-sie-mlode-sokoly-na-zywo [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696003184 ) ) </div> </body> </html>