Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Powstała mapa rzemieślników. Znajdź fachowca w swojej okolicy i wesprzyj go

Dodano: 2020-05-08 06:31:36
fot. MJN
fot. MJN

Jedni przeszli do internetu, inni sami dojeżdżają do klientów. Rzemieślnicy radzą sobie jak mogą, bo kryzys coraz bardziej zagląda im do kieszeni. Pomagają też inni. Właśnie powstała mapa warszawskich rzemieślników. 

W stolicy pracowni rzemieślniczych jest co najmniej kilkaset. Jednak w związku z epidemią koronawirusa i związanym z nią kryzysem, coraz więcej z nich zostaje zamkniętych bądź lawiruje na skraju bankructwa. Mowa o szewcach, kaletnikach czy zegarmistrzach, których zakłady funkcjonowały często od pokoleń. W ostatnim czasie zwinąć interes musiał pan Tomasz Kowalski, którego rodzina rękawicznictwem zajmowała się od 1900 roku. 

"Z czego utrzymać rodzinę?"

Ze względu na brak klientów i znaczący spadek przychodów, podobne widmo wisi nad zegarmistrzem przy ul. Madalińskiego.

- Jest to ciężka sytuacja, klienci nie przychodzą do pracowni. Przez to obroty spadły o 3/4 w stosunku do poprzednich miesięcy. My, rzemieślnicy, zastanawiamy się, czy nie należałoby zamknąć swoich interesów. Ale nasuwa się następne pytanie: z czego żyć i z czego utrzymać rodzinę? - mówi Jarosław Durski, zegarmistrz z zakładu przy ul. Madalińskiego.

Nasz klient, nasz pan

Rzemieślnicy jednak nie chcą złożyć broni bez walki. Na wszelkie sposoby próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości i dostosować się do innych potrzeb swoich klientów. Często decydują się na takie rozwiązania, których do tej pory nie stosowali. Część z zakładów zdecydowała się na przeniesienie swojej działalności do internetu, jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe dla wszystkich.

- W naszej branży zegarmistrzowskiej jest trudno pracować przez internet. Żeby wycenić zegarek, jego naprawę, muszę go widzieć, dotknąć. Ale jeżeli jest taka sytuacja, że klient boi się przyjść do pracowni osobiście, mogę oczywiście do niego przyjechać i odebrać zegarek - dodaje Jarosław Durski, zegarmistrz.

Mapa rzemieślników

Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze postanowili wyjść naprzeciw strudzonym rzemieślnikom. We współpracy z serwisem patyna.pl stworzyli oni mapę warszawskich pracowni, która na bieżąco jest uzupełniana o kolejne zakłady. Możemy na niej znaleźć fachowca z okolicy, który z pewnością podejmie się nawet najtrudniejszego zadania. Mapę znaleźć można pod tym linkiem.

ms

Podziel się:

netgraf.pl