Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Ktoś oblał trucizną 39 uli. Zginęło 1,5 miliona pszczół

Dodano: 2020-05-07 12:52:50
fot. Aleksandra Malewska
fot. Aleksandra Malewska

Dramat mazowieckich pszczelarzy. Nieznany sprawca oblał trującą cieczą 39 uli, w których żyło 1,5 mln pszczół. 

Do otrucia pszczół doszło w nocy z 29/30 kwietnia we wsi Osuchów w pobliżu Mszczonowa. - Właściciel posesji codziennie sprawdzał stan naszych pszczół i powiadomił nas, że pszczoły leżą martwe. Na miejscu znaleźliśmy nieznana białą ciecz o gryzącym zapach - mówi Radiu Kolor Aleksandra Malewska, która razem z mężem prowadzi pasiekę w Osuchowie. 

Jak dodaje, w tym miejscu otrutych zostało 28 pszczelich rodzin. Tej samej nocy, 2 kilometry dalej, to samo spotkało 11 kolejnych uli. Poszkodowani pszczelarze szacują, że mogło zginąć nawet 1,5 mln owadów. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Wilki w Warszawie. Apel leśników

Sprawę wyjaśni specjalna komisja

Sprawą zatrucia pszczół zajmuje się już policja. - Jest powołana nawet komisja, która ma zbadać przyczyny i skutki tego działania. Komisje powołał burmistrz Mszczonowa - mówi Monika Helińska z komendy w Żyrardowie. 

Próbki substancji zostały pobrane do badań. Ich wyniki nie są jeszcze znane.

Nagroda za wskazanie truciciela 

To nie pierwszy atak na pszczoły w tej okolicy. Jak mówi nam Pani Aleksandra, w ciągu kilku ostatnich lat takich sytuacji było znacznie więcej. - My 3 lata temu straciliśmy 11 rodzin, jeden pan 25, inny 6. To już ponad 100 rodzin, które zostały otrute. To miliony pszczół - dodaje pszczelarka. 

Straty szacowane są na 150 tys. złotych. Pszczelarze wyznaczyli nawet 5 tys. zł nagrody dla osoby, która pomoże w złapaniu truciciela. W tej sprawie należy się kontaktować z Komendą Powiatową Policji w Żyrardowie pod nr tel. 46 858 22 00.

Podziel się:

netgraf.pl