Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

"Dobranoc! Cześć! Giniemy". Mijają 33 lata od największej katastrofy lotniczej w historii Polski

Dodano: 2020-05-09 09:57:20
fot. wikimedia
fot. wikimedia

”Dobranoc! Do widzenia! Cześć! Giniemy” - to były ostatnie słowa wypowiedziane przez pilota Zygmunta Pawlaczyka. 

33 lata temu, 9 maja 1987 o godzinie 11:12:13 w Lesie Kabackim rozbił się samolot pasażerski IŁ-62M "Tadeusz Kościuszko". Leciał z Warszawy do Nowego Jorku. Zginęły 183 osoby - wszyscy obecni na pokładzie. To była największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa.

Zabrakło 40 sekund

Zaraz po starcie maszyna zawróciła i na dwóch silnikach próbowała podchodzić do awaryjnego lądowania. Nie udało się. Do lotniska zabrakło 40 sekund. Przy prędkości 470 km/h samolot roztrzaskał się w Lesie Kabackim. Siła uderzenia była tak duża, że nie udało się zidentyfikować ciał 62 ofiar. 

Bezpośrednią przyczyną wypadku był pęknięty wał turbiny. Uszkodzony element zniszczył całkowicie jeden z silników i wywołał pożar w drugim.

- To była bardzo trudna sytuacja dlatego, że załoga samolotu nie miała pełnej informacji o tym co się dzieje. Poza układem sterowania uszkodzone zostały również linie czujników sygnalizacyjnych. Załoga początkowo nie miała świadomości, że w tylnej części kadłuba rozwija się pożar - mówi Radiu Kolor prof. Mirosław Rodzewicz z Politechniki Warszawskiej.

Żona pilota: Nigdy się z tym nie pogodzę

Sława Mierżyńska-Łykowska jest żoną jednego z pilotów, który znajdował się wtedy na pokładzie. Lesław Łykowski był doświadczonym nawigatorem. Ona też miała być na pokładzie tej maszyny.

- Pamiętam to bardzo dokładnie. Przyjechałam z nocnego dyżuru, miałam lecieć z mężem do Nowego Jorku. Kiedy mąż schodził po schodach, zobaczyłam pożar. To był jakiś omen - wspomina.

Pani Sława nie poleciała tym samolotem. Jak wspomina, udała się do szpitala. To tam usłyszała o katastrofie samolotu. W rozmowie z nami wspomniała też moment, gdy dowiedziała się o katastrofie "Kościuszki".

- Zemdlałam po prostu, byłam po trzech dyżurach nieprzespanych i tam usłyszałam wiadomość w radiu. Ja się nigdy z tym nie pogodzę - mówi.

Pani Sława jest jedną z organizatorek rocznicowych obchodów katastrofy samolotu w Lesie Kabackim.

fot. Radio Kolor

łj

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/6289/dobranoc-czesc-giniemy-mijaja-33-lata-od-najwiekszej-katastrofy-lotniczej-w-historii-polski [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 6289 [title] => dobranoc-czesc-giniemy-mijaja-33-lata-od-najwiekszej-katastrofy-lotniczej-w-historii-polski [uri] => wiadomosci/n/6289/dobranoc-czesc-giniemy-mijaja-33-lata-od-najwiekszej-katastrofy-lotniczej-w-historii-polski [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696005464 ) ) </div> </body> </html>