Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Warszawa przyjazna ptakom. Na Bielanach zbudowali... hotel dla jaskółek!

Dodano: 2020-05-22 16:15:22
Fot. UD Bielany
Fot. UD Bielany

Ptaki mogą zadowolić się nowym schronieniem. Zbudowano dla nich 42 gniazda. 

Jaskółki już kilka lat temu upodobały sobie osiedle Chomiczówka na Bielanach i systematycznie zakładają tutaj gniazda.  

- Mimo, że są to bardzo pożyteczne ptaki, to nie spotykały się z przychylnością niektórych mieszkańców. Okazywało się, że gniazda, które były budowane przez ptaki na budynkach mieszkalnych były przez niektórych niszczone – informuje Krystian Lisiak, przewodniczący bielańskiej komisji ochrony środowiska. 

Radni postanowili pomóc ptakom i wpadli na pomysł wybudowania specjalnych gniazd.  

- Postanowiliśmy złożyć projekt wieży dla jaskółek do Budżetu Obywatelskiego, aby ptaki, które są naszymi sprzymierzeńcami miały tu swoje miejsce do życia. Dotychczas takie projekty były realizowane poza granicami kraju. Uznaliśmy, że warto spróbować również u nas. Pomysł spotkał się z aprobatą mieszkańców, uzyskał ponad 1700 głosów i został zrealizowany przez urząd dzielnicy. Pozostaje mieć teraz nadzieję, że wieża zostanie przez ptaki szybko zasiedlona – dodaje Lisiak.  

Bezpieczeństwo i pożyteczność 

Hotel dla jaskółek powstał na ośmiometrowej wieży i został ustawiony przy ulicy ul. Bogusławskiego. Ptaki mają do dyspozycji 42 gniazda. Zainstalowano również urządzenie wydające dźwięk wabiący ptaki. 

Jaskółki są bardzo pożyteczne, ponieważ jeden osobnik potrafi złowić sześć tysięcy komarów, którymi żywi siebie oraz pisklęta. Dzięki temu korzystanie z uroków lata staje się dla nas przyjemniejsze.  

mc 

Podziel się:

netgraf.pl