Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Bruk na Smoczej zostanie? Konserwator zabytków zmienia zdanie

Dodano: 2020-07-12 14:00:41
fot. Facebook/Forum Muranów
fot. Facebook/Forum Muranów

Aktywiści z Muranowa walczą o zachowanie historycznego bruku. Chce w tym pomóc wojewódzki konserwator zabytków, chociaż wcześniej zezwolił na usunięcie nawierzchni.

Zarząd Dróg Miejskich 15 lipca miał rozpocząć remont Smoczej, drogowcy chcieli zerwać i wywieźć do magazynu bazaltową kostkę, a w jej miejsce wylać asfalt. To dlatego, że niektórzy skarżyli się na hałas wywoływany przez przejeżdżające po bruku samochody, z kolei kierowcy ślizgali się na tej nawierzchni po deszczu.

Jak informuje Stołeczna, w obronie historycznej kostki interweniował w stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Pod wpływem tych głosów dyrektor ZDM-u Łukasz Puchalski zdecydował o wstrzymaniu remontu. Teraz obie instytucje zaaranżowały spotkanie, by znaleźć jakiś kompromis, który zadowoli każdą ze stron.

Wojewódzki konserwator zabytków chce ratować Smoczą

Tymczasem jak podaje Stołeczna, na odsiecz historycznej nawierzchni ruszył wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. Chce wpisać bruk do rejestru zabytków, a to oznacza, że będzie objęty ścisłą ochroną. Co ciekawe, dwa i pół roku temu wojewódzki konserwator zgodził się na jego likwidację. W odpowiedzi na zapytania dziennikarzy, dlaczego zmienił zdanie, odpowiedział, że za całą sytuację winny jest ZDM oraz jego były zastępca. Jego zdaniem decyzja była błędnie wydana, i między innymi Zarząd Dróg Miejski nie poinformował o charakterze tego bruku. Teraz MWKZ stoi na stanowisku, że wartość zabytkowa bruku jest niepodważalna i dlatego rozpoczyna procedurę wpisu do rejestru zabytków ul. Smoczej.

mo

Podziel się:

netgraf.pl