Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Drugie życie kamienic. Deweloperzy wyremontują miejskie budynki

Dodano: 2017-03-07 05:47:36
fot. Pixabay
fot. Pixabay
Urząd dzielnicy Praga Północ przygotował projekt, na mocy którego prywatni inwestorzy mają remontować miejskie nieruchomości. Porozumienie między burmistrzem, a deweloperami zostanie podpisane w najbliższych dniach.
Prascy urzędnicy przygotowali projekt, który ma ułatwić życie mieszkańcom zaniedbanych kamienic. Zagrożone zawaleniem miejskie nieruchomości zostaną wyremontowane przez prywatnych deweloperów. 

- W tej chwili, jeśli budynek grozi zawaleniem to obowiązek zapewnienia mieszkańcom lokali zastępczych, ciąży na gminie. Jednak problem to to, że takich budynków jest dużo, a ten proces trwa długo, bo trzeba skądś te mieszkania pozyskiwać. Do tej pory było tak, że gmina systematycznie pozyskiwała te mieszkania, a później kwalifikowała mieszkańców i przez kolejne tygodnie remontowała te lokale. Był to długotrwały proces – mówi Radiu Kolor burmistrz Pragi Północ, Wojciech Zabłocki.

W zamian za remont zniszczonych budynków, stołeczne władze podejmą się wykwaterowania lokatorów. Podupadłe miejskie nieruchomości zyskają tym samym drugie życie, a deweloperzy zaoszczędzą na czasie.

- Zaproponowałem, aby przyspieszyć tę procedurę z korzyścią dla wszystkich, tzn. tak żeby szybko wyprowadzić budynek i zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, a zarazem żebyśmy nie ponosili ciężaru finansowego. Przedstawiłem pomysł, żeby deweloperzy lub osoby prywatne remontowali wskazane przez nas budynki, do których byśmy mieszkańców przenosili. Kilka budynków zostanie w ten sposób wyremontowane, nie tylko mieszkania, ale też klatki schodowe, fasady i stropy. O tyle to się opłaca prywatnym właścicielom, że będzie to trwało szybciej – tłumaczy Wojciech Zabłocki. 

Już czterech deweloperów zgodziło się na wykonanie tego zadania. Porozumienie między nimi, a urzędem Pragi Północ zostanie podpisane w najbliższych dniach.

obe

Podziel się:

netgraf.pl