Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Krwiopijcy atakują! Plaga komarów w Warszawie

Dodano: 2020-07-15 18:00:44
fot. Pxfuel
fot. Pxfuel

Najpierw komarów nie było, a teraz jest ich istna plaga. Skąd one się wzięły? Znamy na to pytanie odpowiedź.

Jeszcze na początku wiosny komarów było tak mało, że nawet nie odczuwaliśmy ich obecności. Wielu z nas na pewno cieszyło się z tego powodu. Rozpoczęło się jednak lato, a tych owadów jest tak dużo, że zaczęły być uciążliwe. Dlaczego tak się stało?

Zdaniem entomologa profesora Stanisława Ingatowicza z SGGW, to przez częste deszcze, które przez stolicę ostatnio przechodziły. Zwiększyła się temperatura, jest wilgotno i komary mają idealne warunki do rozrodu.

- Powstały zastoiny wodne, kałuże, powiększy się stawy i zakola przy rzekach. W takich miejscach komary się rozmnażają i takie miejsce im sprzyjają - mówi Stanisław Ignatowicz.

Czy jest jakiś dobry sposób na komary?

Jak mówi Radiu Kolor profesor Stanisław Ignatowicz, jest kilka sposobów, aby poradzić sobie z komarami. Najlepsze są olejki eteryczne i różne środki przeciw owadom. Najskuteczniejsze są te, które zawierają w składzie tzw. DEET.

- Najlepszą substancją jest DEET. Środek ten działa w ten sposób, że wyłącza ich narządy czuciowe. Obrazowo mówiąc, zatyka ich dziurki nosowe tak, że komar nie czuje naszego zapachu - podpowiada Stanisław Ignatowicz.

Dobrym sposobem, aby w domu sobie z nimi radzić, są moskitiery, które montujemy w oknach. Warto też przed każdym sezonem, jak i po sezonie, sprawdzić wszystkie miejsca, w których komary mogą się rozmnażać. To oczka wodne, czasem stare opony, w których może być woda, albo wilgotne miejsca. Trzeba je zabezpieczyć, by komary się tam więcej nie pojawiły.

mo

Podziel się:

netgraf.pl