Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

"Tragedia dla mieszkańców". PiS znów chce dzielić Mazowsze

Dodano: 2020-07-23 12:16:18
fot. Twitter/Prawo i Sprawiedliwość
fot. Twitter/Prawo i Sprawiedliwość

"To tragedia dla mieszkańców" - tak burmistrz Mińska Mazowieckiego komentuje powracający pomysł podziału Mazowsza. W podobnym tonie wypowiada się włodarz Podkowy Leśnej.  

Jak poinformował dziś "Dziennik Gazeta Prawna", PiS chce przeforsować pomysł podziału Mazowsza na dwa województwa jeszcze w tym roku. Z dzisiejszego woj. mazowieckiego miałoby zostać wyodrębnione woj. warszawskie ze stolicą i sąsiednimi powiatami. 

Według informacji dziennika, rządzący jeszcze w lipcu mają skierować do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. Z kolei jesienią - prawdopodobnie w listopadzie, mogłyby się odbyć wybory do sejmików dwóch nowych województw.

Samorządowcy: "Tragedia dla mieszkańców"

Co na to mazowieccy samorządowcy? -To bardzo zły pomysł - mówi Radiu Kolor burmistrz Mińska Mazowieckiego. Podobnego zdania jest włodarz Podkowy Leśnej.

- Jakakolwiek zmiana będzie dla nas niekorzystna. Jeśli znajdziemy się poza woj. warszawskim, będziemy odcięci od Warszawy. Będzie to tragedia dla mieszkańców, którzy mają silny związek ze stolicą - mówi Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego. -Z kolei, gdyby nas przyłączono do woj. warszawskiego, to nie moglibyśmy korzystać w zasadzie z żadnych dofinansowań unijnych, bo będziemy bogatym regionem - dodaje. 

- Nie mogę się doszukać zbyt wielu korzyści. To stworzy jeszcze większy aparat administracyjny. Poza tym, będą musiały odbyć się wybory - zauważa w rozmowie z Radiem Kolor Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. I dodaje: -To wprowadzanie PRL-u tylnymi drzwiami.

To nie pierwszy taki pomysł 

Warto wspomnieć, że 3 lata temu PiS próbowało przeforsować reformę samorządową, która zakładała stworzenie "Wielkiej Warszawy". Miała ona wchłonąć podwarszawskie gminy. Te się jednak zbuntowały i przeprowadziły referenda, w których nawet 90% mieszkańców było przeciwko planom Jacka Sasina. Ostatecznie PiS wycofało się z tego pomysłu. 

Od 2018 r. obowiązuje z kolei tzw. podział statystyczny Mazowsza. Unia Europejska traktuje województwo jak dwa osobne regiony statystyczne: z Warszawą i otaczającymi ją powiatami oraz mazowiecki z resztą powiatów.

łj

Podziel się:

netgraf.pl