Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Będzie pozew zbiorowy firm, które ucierpiały przez obostrzenia

Dodano: 2020-07-29 08:36:49
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Pawdopodobnie w sierpniu do sądu trafi pozew zbiorowy firm, które ucierpiały na skutek obostrzeń związanych z koronawirusem.

- Ograniczenia nałożone na przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa nastąpiły niezgodnie z Konstytucją - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" mecenas Jacek Dubois i dodaje, że straty jego klientów są wynikiem bezprawnego działania.

Jak zauważa, Konstytucja mówi, że tylko w wyjątkowych sytuacjach można ograniczyć wolność gospodarczą, ale nie można jej zamknąć. 

- Jeśli ma dojść do ograniczenia działalności, to może ono nastąpić tylko za pomocą ustawy. Tymczasem wprowadzono zakazy w drodze rozporządzeń, czyli aktów niższego rzędu. Wydaje mi się, że mamy do czynienia z deliktem konstytucyjnym, czyli naruszeniem ustawy zasadniczej przez organy władzy, i działaniem bezprawnym. A za bezprawne działania państwo odpowiada - przekonuje mec. Dubois.

200 firm chce walczyć o odszkodowanie 

W sumie o odszkodowanie od Skarbu Państwa chce walczyć ponad 200 firm. Jak mówi mecenas Agata Plicht-Trzonkowska, na początku na drogę prawną postanowiły wystąpić głównie firmy zajmujące się organizowaniem "szeroko rozumianej turystyki zagranicznej: organizatorzy turystyki, agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy, firmy transportowe".

- W następnej kolejności dołączyli do nich przedsiębiorcy z branży rozrywkowo-eventowej. Teraz ich śladem chcą podążać firmy prowadzące kluby nocne i dyskoteki - dodaje. 

Źródło: DGP

Podziel się:

netgraf.pl