Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody inne niż wszystkie

Dodano: 2020-08-01 08:25:55
fot. Muzeum Powstania Warszawskiego/Facebook
fot. Muzeum Powstania Warszawskiego/Facebook

W tym roku ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, uroczystości będą bardziej kameralne niż do tej pory. Organizatorzy apelują, by w miarę możliwości relację z obchodów oglądać w internecie.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się już 30 lipca - wtedy powstańcy spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Rafałem Trzaskowskim. Dzisiaj jednak czeka nas kulminacja wszystkich uroczystości, które zaplanowano na cały dzień.

Plan obchodów 1 sierpnia

 • godz. 8:30 - złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego - ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK).

 • godz. 9:00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Mokotów Walczący - 1944" (park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera).

 • godz. 10:00 - złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Pułku AK Baszta" (ul. Dworkowa).

 • godz. 11:00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego Motyla" (park im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego).

 • godz. 12:45 - złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego Grota" (róg ul. Chopina i al. Ujazdowskich).

 • godz. 13:30 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (róg ul. Wiejskiej i ul. Matejki).

 • godz. 16:00 - złożenie kwiatów na grobie gen. Antoniego Chruściela Montera" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr. 1).

 • godz. 16:30 - rowerowy Przejazd Świeczkowy" śladami walk powstańczych na Woli. O historii mijanych po drodze miejsc opowiedzą społecznicy. Przejazd wystartuje na Rondzie Zgrupowania AK "Radosław" na wysokości ul. Młocińskiej.

 • godz. 16:45 - złożenie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w powstaniu, pod pomnikiem Polegli - niepokonani", Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.

 • godz. 17:00 - godzina "W", w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem władz państwowych przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4,5 tys. uczestników powstania (wstęp z zaproszeniem). Oprócz tego, z Ronda Dmowskiego ruszy marsz organizowany przez środowiska narodowe.

 • godz. 20:00 - rozpalenie ogniska pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego, które będzie płonąć do 3 października - rocznicy upadku powstania (ul. Bartycka).

 • godz. 20:30 - akcja muzyczna "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki - wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W akcji będzie można uczestniczyć po wcześniejszej rejestracji na stronie www.rejestracja.1944.pl, śpiewniki będą dostępne na stronie www.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane m. in. na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Dzień zwieńczy uroczysta premiera spektaklu teatralnego, przygotowanego pod dzisiejszą rocznicę przez Adama Woronowicza. Będzie to Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Wstęp na premierę tylko z zaproszeniem, ale transmisję monodramu zaplanowano również na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

ms

Podziel się:

netgraf.pl