Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się już 30 lipca - wtedy powstańcy spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Rafałem Trzaskowskim. Dzisiaj jednak czeka nas kulminacja wszystkich uroczystości, które zaplanowano na cały dzień.
Plan obchodów 1 sierpnia
- godz. 8:30 - złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego - ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK).
- godz. 9:00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem „Mokotów Walczący - 1944" (park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera).
- godz. 10:00 - złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Pułku AK „Baszta" (ul. Dworkowa).
- godz. 11:00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla" (park im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego).
- godz. 12:45 - złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota" (róg ul. Chopina i al. Ujazdowskich).
- godz. 13:30 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (róg ul. Wiejskiej i ul. Matejki).
- godz. 16:00 - złożenie kwiatów na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr. 1).
- godz. 16:30 - rowerowy „Przejazd Świeczkowy" śladami walk powstańczych na Woli. O historii mijanych po drodze miejsc opowiedzą społecznicy. Przejazd wystartuje na Rondzie Zgrupowania AK "Radosław" na wysokości ul. Młocińskiej.
- godz. 16:45 - złożenie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w powstaniu, pod pomnikiem „Polegli - niepokonani", Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.
- godz. 17:00 - godzina "W", w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem władz państwowych przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4,5 tys. uczestników powstania (wstęp z zaproszeniem). Oprócz tego, z Ronda Dmowskiego ruszy marsz organizowany przez środowiska narodowe.
- godz. 20:00 - rozpalenie ogniska pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego, które będzie płonąć do 3 października - rocznicy upadku powstania (ul. Bartycka).
- godz. 20:30 - akcja muzyczna "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki - wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W akcji będzie można uczestniczyć po wcześniejszej rejestracji na stronie www.rejestracja.1944.pl, śpiewniki będą dostępne na stronie www.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane m. in. na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.
Dzień zwieńczy uroczysta premiera spektaklu teatralnego, przygotowanego pod dzisiejszą rocznicę przez Adama Woronowicza. Będzie to „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Wstęp na premierę tylko z zaproszeniem, ale transmisję monodramu zaplanowano również na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.
ms