Dziś 1 sierpnia. To jedna z najważniejszych dat w historii Warszawy. Tego dnia w 1944 roku ok. 40-50 tys. powstańców stanęło do walki o niepodległość - walki zakończonej po 63 dniach upadkiem Powstania Warszawskiego.
Pierwsze strzały o 13
Za początek powstania uznaję się godzinę 17.00 - godzinę "W". Jednak pierwsze strzały padły wcześniej.
- Na Żoliborzu, ok godziny 13, na placu Wilsona, rozległy się pierwsze strzały. Było to skutkiem niekontrolowanej wymiany ognia podczas próby wylegitymowania przez niemiecką policję gromady tajemniczo wyglądających mężczyzn - mówi Radiu Kolor Paweł Brudek, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powstanie zakończyło się fiaskiem, ale bohaterowie tamtych lat wciąż powtarzają, że wszyscy wtedy wiedzieli, że muszą walczyć.
- Dzisiaj krytycy będą mówili, że cena była olbrzymia. Ale nikt tej ceny nie zakładał, kto by przypuszczał, że Niemcy, którzy byli pochłonięci walką z Armią Czerwoną, będą poświęcali jakąś siłę, żeby tłumić Powstanie Warszawskie - dodaje Andrzej Zawistowski z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tragiczny bilans powstania
Planowane na kilka dni powstanie, trwało ponad dwa miesiące. W tym czasie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były jeszcze większe i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Z kolei około 500 tys. mieszkańców wypędzono z miasta. Sama Warszawa legła w gruzach. Wojna przyniosła zniszczenie 84% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.
Powstanie Warszawskie było szczególne pod jeszcze jednym względem. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
Plan obchodów 76. rocznicy wybuchu powstania znajdziecie tutaj.
łj