Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Niezwykłe zjawisko w Warszawie. Dzisiaj na niebie deszcz meteorów

Dodano: 2020-08-12 18:47:13
fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Spadające gwiazdy będą widoczne po zmroku, a do ich obserwacji nie są wymagane specjalistyczne narzędzia. Dzisiaj meteory będą w maksimum swojego roju.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się z tą ziemską od połowy lipca do połowy sierpnia. Oznacza to, że w tym okresie możemy je zaobserwować na niebie.

Jednak dzisiaj przypada maksimum tego roju, czyli szczyt ich aktywności. Spadające gwiazdy po zmroku będą widzialne zdecydowanie lepiej, niż w pozostałe dni. Dobra wiadomość jest taka, że do ich obserwacji nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi.

- To są takie meteory, które możemy obserwować co roku, ale 12 sierpnia wypada maksimum tego roju, czyli szansa zobaczenia spadających gwiazd jest największa, bo po prostu wtedy leci ich najwięcej - mówi Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik

"Przygotujcie życzenia!"

Jedyne czego potrzebujemy do obserwacji perseidów to bezchmurne niebo. Najlepiej oglądać je w takim miejscu, gdzie nie ma wysokiej zabudowy, a niebo widać w całej okazałości. Jak dodaje Katarzyna Nowicka, warto też przygotować... życzenia.

- Pogoda w tym roku jest doskonała, wygląda na to, że niebo będzie bezchmurne. Zacieramy ręce na doskonałe widoki. Proponujemy rozłożenie koca na trawie. Przygotujmy sobie życzenia na tę okoliczność, bo legenda głosi, że spadające gwiazdy życzenia spełniają - mówi Katarzyna Nowicka z CNK.

Centrum Nauki Kopernik co roku organizował wspólne oglądanie spadających gwiazd w plenerze. W tym roku jednak wydarzenie odbędzie się w internecie. Transmisja na żywo startuje już o godzinie 21:00 na Facebooku na profilu Centrum Nauki Kopernik.

ms

Podziel się:

netgraf.pl