Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Nie będzie Marszu Zwycięstwa? Sanepid: zbyt duże zagrożenie

Dodano: 2020-08-13 09:47:43
fot. Radio Kolor (zdjęcie poglądowe)
fot. Radio Kolor (zdjęcie poglądowe)

W tym roku nie ma zielonego światła na marsz środowisk narodowych z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej. Miasto zakazało jego organizacji, ale narodowcy zapowiadają, że będą się odwoływać.

Marsz Zwycięstwa odbywa się w stolicy już od trzech lat. Środowiska narodowe w ten sposób upamiętniają rocznice Cudu nad Wisłą, czyli jedną z niewielu w polskiej historii bitew, którą udało się wygrać. Zgodnie z deklaracją organizatora, na sobotnim marszu miałoby się pojawić 20 tysięcy uczestników.

W tym roku jednak marsz najprawdopodobniej się nie odbędzie. Miasto powiadomiło Mazowieckiego Głównego Inspektora Sanitarnego, który stwierdził, że taki marsz to ogromne zagrożenie epidemiczne. Dlatego ratusz zdecydował, by organizacji marszu zakazać.

- Zgromadzenia, w których zadeklarowano tak dużą liczbę osób nie mogą się odbyć, bo naruszają aktualny stan prawny - tłumaczy Tomasz Kunert z urzędu miasta.

"Zakaz marszu to polityczna decyzja"

Urzędnicy tłumaczą, że decyzja ratusza jest podyktowana tylko i włącznie kwestią bezpieczeństwa mieszkańców. W takie tłumaczenie nie wierzą środowiska narodowe, które mówią wprost - to polityczna decyzja.

- Ta decyzja jest decyzją polityczną. Gdy zakazywane są marsze narodowców, którzy chcą uczcić ważną dla Polski rocznicę, to jednocześnie wydarzenia organizowane przez ruch LGBT odbywają się bez żadnych przeszkód - mówi Aleksander Kowaliński, prezes koła Ruchu Narodowego w Warszawie.

Środowiska narodowe zapowiedziały, że od decyzji warszawskich urzędników będą odwoływać się do Sądu Okręgowego - ten ma dobę na rozpatrzenie sprawy. W przypadku uchylenia zakazu przez sąd, zgromadzenie zostanie formalnie zarejestrowane i będzie mogło się odbyć.

ms

Podziel się:

netgraf.pl