Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Awaria Czajki. Prezydent Warszawy: Sprzątamy po decyzjach poprzedników

Dodano: 2020-08-30 19:48:03
fot. UM Warszawa
fot. UM Warszawa

Przyczyna kolejnej awarii przesyłu ścieków pod dnem Wisły to konsekwencja błędnych decyzji sprzed lat - twierdzi prezydent Rafał Trzaskowski. Znamy też dalszy plan działan po awarii. 

Jak poinformował Rafał Trzaskowski, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zlokalizuje dokładne miejsce awarii, gdy tylko zakończy usuwać wodę z tunelu. Na razie prezydent Warszawy mówi o "wadach systemowych" i przekonuje, że to konsekwencje decyzji, które zapadły, gdy w ratuszu urzędował m.in. Lech Kaczyński.

- I rok temu i dzisiaj sprzątamy po tych decyzjach, które były podejmowane wcześniej - mówił na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski. - W 1999 , 2005 i 2006 roku, jeśli chodzi o koncepcje i o projekt - dodał i sprecyzował, że wtedy zdecydowano, żeby nie budować drugiej oczyszczalni po lewej stronie Wisły, tylko żeby zbudować przesył.

Jeszcze w 1999 r. Rada Warszawy zrezygnowała z budowy nowej oczyszczalni na lewym brzegu. Zdecydowała o zbudowaniu przesyłu pod Wisłą do Czajki. W 2005 r. Rada podjęła strategiczną decyzję: miasto wystąpiło o fundusze UE na rozbudowę Czajki wraz z układem pod Wisłą. To przesądziło o realizacji koncepcji, o której dziś już wiemy, że nie była optymalna. W 2006 r. ówczesne władze MPWiK postanowiły, że obie rury będą przebiegać w jednym tunelu. Jak dziś widzimy, zwiększyło to ryzyko problemów.

"Rurociąg nie był w stanie wytrzymać"

Ratusz zapewnia, że po awarii w 2019 r. rurociąg był regularnie kontrolowany. - Widać, że te wady były tak poważne - i systemowe, i projektowe, i w wykonaniu - że rurociąg nie był w stanie wytrzymać. Przegląd wyglądał tak, że oprócz użycia aparatury ludzie fizycznie wchodzili i sprawdzali rury centymetr po centymetrze - tłumaczył dziś prezydent Trzaskowski.

Do czasu naprawy kolektorów, ścieki mają trafiać do "Czajki" rurociągiem awaryjnym. Najpierw jednak trzeba go zbudować. W grę wchodzą dwie możliwości - poprowadzenie rurociągu po dnie Wisły lub po moście Północnym. Według Rafała Trzaskowskiego rurociąg na moście pontonowym, tak jak było rok temu, jest mało prawdopodobne. Jak wyjaśniał, most pontonowy to rozwiązanie na 3 miesiące, tymczasem tym razem naprawa potrwa znacznie dłużej.

Trwają prace nad nowym układem przesyłowym. Jednak jego budowa to kwestia nie miesięcy, tylko lat.

łj

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/7051/awaria-czajki-prezydent-warszawy-sprzatamy-po-decyzjach-poprzednikow [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 7051 [title] => awaria-czajki-prezydent-warszawy-sprzatamy-po-decyzjach-poprzednikow [uri] => wiadomosci/n/7051/awaria-czajki-prezydent-warszawy-sprzatamy-po-decyzjach-poprzednikow [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1664347664 ) ) </div> </body> </html>