Stołeczni urzędnicy chcą zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców na drodze. W Warszawie jest ponad pięć tysięcy przejść dla pieszych i tylko siedemset z nich jest objęta sygnalizacją świetlną. Zarząd Dróg Miejskich zaplanował kilkaset modernizacji poprawiających bezpieczeństwo pieszych.
- Przygotowujemy kilka projektów dedykowanych poprawie bezpieczeństwa w miejscach, które zostały do tego wyznaczone po inwentaryzacjach w kilku dzielnicach. Chcemy dokonać audytu wszystkich dzielnic pod kątem bezpieczeństwa pieszych. W ramach tego programu zostanie zrealizowanych kilkaset przejść dla pieszych – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
W najbliższych miesiącach kompleksowy audyt bezpieczeństwa przejść bez sygnalizacji świetlnej obejmie trzy dzielnice: Targówek, Mokotów, Ursynów i Bielany. To w sumie 1069 przejść dla pieszych. Oprócz tego Zarząd Dróg Miejskich zaplanował prace inwentaryzacyjne.
- W tym roku powstanie około siedemnastu przejść aktywnych, ponad trzysta doświetleń w ramach różnych projektów. Pojawi się również kilkanaście nowych sygnalizacji świetlnych, a także cała masa zmian. Planujemy kilkadziesiąt nowych przejść dla pieszych, które będziemy przebudowywać, zmieniać geometrię, zamontujemy wyspy, azyle i wyniesiemy tarcze skrzyżowań – mówi dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Łukasz Puchalski.
Aktywne przejścia mają ostrzegać kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Zastosowany tam będzie specjalny system czujników ruchu, punktów elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów i nawierzchni antypoślizgowej. Elementy bezpiecznego przejścia aktywują się, gdy pieszy zbliża się do pasów. To czytelny znak dla kierowcy, że powinien zwolnić. Pierwsze takie przejście zamontowano w ubiegłym roku na ul. Kondratowicza, gdzie zdało egzamin. Kolejne pojawią się m.in. na ulicy Grzybowskiej, Modlińskiej, Krasińskiego czy w Al. Jerozolimskich.
Modernizacje przygotowane przez Zarząd Dróg Miejskich pochłoną kilka milionów złotych. Wszystkie prace remontowe powinny zakończyć się w październiku.
obe