Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Wycinka drzew na Białołęce. Wiemy, dlaczego piły wjechały do lasów

Dodano: 2020-09-16 07:00:00
pixabay.pl
pixabay.pl

W lasach Henryków, Wiśniewo i Dąbrówka już od pewnego czasu trwa masowa wycinka chorych drzew. Dlaczego drzewa są w tak złym stanie? Okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się nam wydawać.

W lasach Białołęki sytuacja jest naprawdę skomplikowana. Jak tłumaczy Andżelika Gackowska z warszawskich lasów miejskich, wpływ na zły stan drzew mają czynniki klimatyczne, przyrodnicze, a także czynniki związane z działalnością ludzką.

- Czynnikiem klimatycznym, który osłabia stabilność drzewostanów jest przede wszystkim brak wody, czyli mało opadów i wysokie zimowe temperatury, które stanowią problem dla sosny i jednocześnie stanowią bardzo dobre warunki rozwoju dla owadów między innymi kornika ostrozębnego - mówi Andżelika Gackowska.

Kornik ostrozębny zaatakował białołęckie lasy.

Drzewom nie pomaga również fakt, że ludzie posadzili je na gruntach, które mają pochodzenie rolne. Rośliny są przez to zdecydowanie mniej stabilne. Na zły stan lasów wpłynęło więc wiele czynników, a jedynym słusznym działaniem, które ocali wciąż zdrowe drzewa, jest masowa wycinka rozpoczęta na Białołęce 10 września.

- Wycinki są jedynym sposobem, aby utrzymać trwałość lasów. Pamiętajmy, że trwałość lasów nie równa się trwałości poszczególnych drzew - wyjaśnia Andżelika Gackowska.

Mimo wszystko zielone tereny Białołęki mają jeszcze szansę na rartunek!

- W miejsce wycinanch drzew będą sadzone nowe drzewa. Często będą to gatunki inne niż sosna, więc w ten sposób sobie zabezpieczamy możliwość powtórzenia się podobnej sytuacji w przyszłości. Chcielibyśmy, aby na Białołęce powstały drzewostany złożone z wielu gatunków - uspokaja Andżelika Gackowska.

Wszyscy wielbiciele długich spacerów po białołęckich lasach mogą więc być spokojni, bo wycinka to tylko etap, prowadzący do odrodzenia tych zielonych terenów.

Podziel się:

netgraf.pl