Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Czy to ostatnie dni ozdoby Żoliborza? Klon może nie dotrwać do końca roku

Dodano: 2020-09-15 20:30:52
fot. Gazeta Żoliborza
fot. Gazeta Żoliborza

Klon na Żoliborzu Oficerskim jest w bardzo złym stanie i może nie dotrwać do końca roku.

Od kilku lat rosnący w centrum Placu Słonecznego klon srebrzysty przestaje imponować rozłożystą koroną, bo dożywa swoich dni. Niegdyś był wizytówką placu otoczonego charakterystyczną dla tej części Żoliborza zabudową. Teraz to smutne wspomnienie dawnych lat.

Według założeń architektów rosnące po środku placu drzewo miało pełnić wskazówkę zegara słonecznego. Nieprzypadkowo półkoliście ustawione domy otaczają plac od północnej strony. Padający na budynki cień, posadzonego w centralnej części wysepki drzewa, miał wskazywać godziny. Jednak klon nie był w stanie od początku spełniać swojej funkcji.

Rosnące drzewo Placu Słonecznym w 1975 roku uznano za pomnik przyrody. Jego pień w obwodzie ma 490 cm wyrósł na wysokość 20 m. Dziś jest znacznie niższy. Jak informują dziennikarze Gazety Żoliborza, w sierpniu tego roku odpadł jeden konar. To efekt zaatakowania drzewa przez grzyby, a konkretnie przez lakownicę i hubiaka pospolitego. Teraz drzewo ma około 7 metrów wysokości i jest spróchniałe. Powalony konar pozostanie tuż obok pnia i będzie spełniał funkcję siedliska dla zwierząt. Drzewo już trzy lata temu przycięto ze względu na zły stan zdrowotny.

Drzewo jest chore, ale pozostanie

Rosnący klon jest pomnikiem przyrody i w najbliższym nie będzie wycięty. Drzewo pozostaje pod szczególną ochroną, a wymiana na inne drzewo jest w tej chwili niemożliwa. To kolejny przykład tego, jak klony sadzone 70 – 80 lat temu na Żoliborzu dożywają swoich dni. W tym roku z tego powodu konieczna była wycinka klonów rosnących w alei Wojska Polskiego. Dzielnica jednak zastanawia się nad tym problemem i planuje podjąć działania. Być może klon będzie zastąpiony przez inne drzewo, które również będzie piękne i okazałe.

mo/Gazeta Żoliborza

Podziel się:

netgraf.pl