Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Wiceprezydent: Warszawa od soboty prawie na pewno w czerwonej strefie

Dodano: 2020-10-13 12:24:49

"Technicznie już powinniśmy być w czerwonej strefie" - powiedział w Radiu Kolor wiceprezydent Paweł Rabiej. 

Wygląda na to, że już nic nie uchroni Warszawy przed wejściem do czerwonej strefy - i to jeszcze w tym tygodniu. Wszystko z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w stolicy. Jak powiedział w Radiu Kolor wiceprezydent Paweł Rabiej, odpowiedzialny w ratuszu za zdrowie, taki scenariusz jest niemal pewny.

- Technicznie właściwie mamy taką sytuację, że już powinniśmy być w czerwonej strefie, biorąc pod uwage liczbę zachorowań w ostatnich dniach. Myślę, że jest to wariant bardzo prawdopodobny - mówił zastępca Rafała Trzaskowskiego. 

Liczby mówią same za siebie. W ciągu ostatnich 14 dni w Warszawie było 2,6 tys. zakażeń. Tymczasem do wejścia do czerwonej strefy w stolicy wystarczy nieco ponad 2,1 tys. zakażeń w dwa tygodnie. 

Co oznacza czerwona strefa? 

Decyzję resortu zdrowia o tym, czy Warszawa trafi do czerwonej strefy, poznamy w czwartek, gdy resort zdrowia zaktualizuje "koronawirusową" mapę obostrzeń.

Jeśli tak się stanie, to od soboty nie będzie można organizować targów i konferencji. W autobusach zajęte będzie mogło być tylko co drugie miejsce siedzące, a restauratorzy zamkną lokale już o 22. To niektóre restrykcje, które obowiązuję dziś w "czerwonych" powiatach. 

Czerwona strefa może nie wystarczyć 

Jednak wiceprezydent przewiduje, że epidemia będzie postępować. Jak zaznaczył Paweł Rabiej, jeśli przyrost zakażeń będzie nadal duży, to nie wystarczy nawet czerwona strefa.

- Mamy bardzo duże liczby w skali kraju i Warszawy. Jeśli one będą tak galopowały, to obawiam się, że nie tylko żółta strefa, nie tylko czerwona, ale pojawią się też jakieś dodatkowe ograniczenia - dodał wiceprezydent. 

Przypomnijmy, od soboty cały kraj jest w żółtej strefie, w której obowiązują m.in. maseczki na świeżym powietrzu. Informowaliśmy o tym tutaj. Czerwoną strefą dodatkowo jest objętych 38 powiatów i miast.

łj

Podziel się:

netgraf.pl