Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Aleja Równości zamiast Alei Jana Pawła II? Zdecydują radni

Dodano: 2020-11-18 10:54:31
fot. ZDM
fot. ZDM

Aleja Równości w Warszawie - tak powinna nazywać się Aleja Jana Pawła II zdaniem autorów petycji skierowanej do władz miasta. Impulsem do zmian stał się opublikowany ostatnio raport watykański.

"Zmieńmy nazwę ulicy Aleja Jana Pawła II na Aleja Równości w Warszawie". To tytuł petycji skierowanej do Rady m.st. Warszawy przez przedstawicieli  Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego. Bezpośredni impuls do stworzenia petycji pojawił się w momencie opublikowania niedawnego raportu watykańskiego, w którym znalazły się informacje obciążające papieża Jana Pawła II odpowiedzialnością za tuszowanie pedofilii w Kościele Rzymskokatolickim.

Uważany za wielkiego Polaka, święty oczekujący na przydomek "Wielkiego" Papieża, okazał się Wielkim Hamulcowym emancypacji ludzkości - czytamy w petycji, w której wymieniono liczne przewinienia papieża, nie tylko związane ze sprawą kardynała Theodore’a McCarricka.

"To nie jest odpowiedni patron!"

- Jest dla nas oczywiste, że człowiek, który ma na sumieniu tak wiele krzywd, nie zasługuje na to, żeby być honorowanym jako patron jednej z głównych ulic Warszawy. Chcemy zmienić nazwę tej ulicy - mówi autorka petycji Nina Sankari, przedstawicielka Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego.

Petycja początkiem wielkiej dyskusji

Kierując swoją petycję do Rady m.st. Warszawy, autorzy chcą rozpocząć debatę o konieczności zmian w nazewnictwie. Nina Sankari w rozmowie z Radiem Kolor wyznała, że petycja została stworzona po to, aby działać na świadomość społeczną. W ciągu kilku dni petycję podpisało już około 600 osób. 

"Równość w Warszawie jest niedoceniona"

Zdaniem autorki petycji Warszawa zasługuje na to, aby jedna z jej ulic nosiła nazwę równości, która jest wartością ponadczasową. 

- Kwestie równości w naszym mieście w ogóle nie są zauważone. Nie ma na mapie Warszawy ani jednej ulicy, czy skweru, czy parku, czy czegokolwiek, co nosiłoby nazwę równości. Ta wartość powinna znaleźć swoje poczesne miejsce - mówi Nina Sankari.

Komisja nazewnictwa: Nie poddajemy się modom

Petycja, choć skierowana do Rady Warszawy, będzie rozpatrywana także przez komisję nazewnictwa miejskiego. Zmiana nazwy nie wydaje się zdaniem przedstawicieli komisji realna.

- Rozpatrujemy każdą petycję, ale to nie znaczy, że każda z nich jest sensowna. Rozumiem, że w tej chwili przyszła dana moda, ale my się nie poddajemy modzie. Nie kierujemy się chwilowymi sympatiami czy antypatiami - komentuje Anna Nehrebecka, przewodnicząca komisji ds. nazewnictwa miejskiego.

Petycję związaną z Janem Pawłem II stworzyła ostatnio także Partia Razem. W skierowanym do Rady Warszawy piśmie autorzy domagają się odebrania papieżowi honorowego obywatelstwa. 

Podziel się:

netgraf.pl