Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Loty tylko dla zaszczepionych na COVID-19? LOT komentuje

Dodano: 2020-11-25 08:45:55
fot. Facebook/Lotnisko Chopina
fot. Facebook/Lotnisko Chopina

LOT nie będzie na razie wymagał od pasażerów potwierdzenia zaszczepienia się na COVID-19. Chyba że tak zdecyduje sojusz Star Alliance, do którego przewoźnik należy.

Pierwsza linia lotnicza na świecie planuje wprowadzić obowiązek posiadania przez pasażerów ważnego szczepienia przeciw COVID-19. O konieczności zmiany regulaminu międzynarodowego podróżowania powiedział Alan Joyce, prezes australijskiej linii Qantas. Jego zdaniem podobnych komunikatów należy oczekiwać wkrótce od prezesów innych dużych linii lotniczych. Czy polscy przewoźnicy planują wprowadzać podobne zmiany? Rzecznik prasowy PLL LOT w rozmowie z Radiem Kolor wyjaśnił, że jest to mało realne.

- Faktycznie dotrzeć do Australii jest trudno inaczej niż drogą morską lub powietrzną, więc z punktu widzenia profilaktyki covidowej ma to jakiś sens. W krajach takich jak Polska, które mają też granice lądowe myślę, że nie ma to aż tak wielkiego zastosowania. Musielibyśmy wtedy praktycznie zamknąć granice, zrezygnować ze wszystkich benefitów strefy Schengen po to, żeby wpuszczać do nas tylko osoby, które są zaszczepione - mówi nam Krzysztof Moczulski z LOT-u.

"Podążymy za międzynarodowymi decyzjami"

Wizja australijsjiego przewoźnika dla niektórych jest dość kontrowersyjna. Szczególnie, że nie każdy deklaruje chęć zaszepienia się przeciw COVID-19. Według Alana Joyce'a wpuszczanie na pokład samolotów tylko pasażerów zaszczepionych przeciw COVID-19 będzie elementem nowej rzeczywistości branży lotniczej. Jak zapewnia Moczulski, polski przewoźnik nie sugeruje się decyzjami australijskiej linii. Choć nie odrzuca jednoznacznie takiego rozwiązania.

- My działamy w ramach Star Alliance oraz w ramach IATA. To grupy robocze, które wypracowują rozwiązania dla całej branży i myślę, że przyłączymy się do tego, co te grupy wypracują, jeśli chodzi o profilaktykę covidową - mówi Krzysztof Moczulski.

- Przed sezonem letnim 2021, który zaczyna się w przypadku linii lotniczych pod koniec marca, powinniśmy mieć już wdrożone i wypracowane środki zaradcze, jeżeli chodzi o COVID-19 - informuje rzecznik prasowy PLL LOT.

Rzecznik przypomniał także, że dzięki wyposażeniu samolotów w specjalne filtry i przestrzegania na lotniskach restrykcji sanitarnych, latanie samolotem w dobie pandemii to bezpieczny sposób podróżowania.

Podziel się:

netgraf.pl