Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Sprzedali Kościołowi działkę bez przetargu. Mieszkańcy Sochaczewa protestują

Dodano: 2020-11-28 07:25:10
fot. Google Maps
fot. Google Maps

Radni Sochaczewa opowiedzieli się za sprzedażą w trybie bezprzetargowym cennej działki pod budowę kościoła. Mimo sprzeciwu mieszkańców, którzy protestują przeciwko "nadmiernej klerykalizacji miasta". 

Na polach czerwonkowskich w Sochaczewie ma powstać nowe duże osiedle. Zdaniem przedstawicieli parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie, oznacza to też konieczność budowy kolejnego kościoła, a może i nawet rozbudowy istniejącego już w mieście katolickiego przedszkola.

Parafia wystąpiła więc o pozyskanie działki tuż obok terenów, gdzie wybudowane będzie osiedle. Dostała właśnie zgodę radnych. Za sprzedażą działki w trybie bezprzetargowym opowiedziało się 11 radnych PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego, przeciw było 8 radnych.

"Zamiast kolejnego kościoła, chcemy centrum kultury"

Taki obrót spraw nie podoba się mieszkańcom, bo ich zdaniem najlepiej zlokalizowany teren w mieście, mógłby zostać wykorzystany do budowy innych ważnych budynków użyteczności publicznej. Lokalna społeczność stworzyła więc petycję, w której sprzeciwia się "nadmiernej klerykalizacji miasta".

- Nasza społeczność zareagowała błyskawicznie, tworząc petycje z głosem sprzeciwu. Wyjaśniamy tam, jak bardzo potrzebujemy innych obiektów użyteczności publicznej, np. domu samotnej matki czy chociażby placu zabaw dla dzieci. Uważamy, że jest to o wiele bardziej potrzebne niż kolejny kościół - mówi pani Katarzyna z Sochaczewa, która podpisała się pod petycją.

Zdaniem mieszkańców tak strategiczne decyzje nie powinny być podejmowane bez konsultacji społecznych. Lokalna społeczność obawia się także, że będzie to zwykła transakcja biznesowa, która ma służyć tylko jednej stronie, czyli wzbogaceniu się parafii.

- Mieszkańcy zostali w tym wszystkim pominięci. Ta decyzja została podjęta odgórnie i nijak ma się do tego, żeby obiekt, który tu powstanie miał służyć większości - komentuje pani Dorota, również mieszkanka Sochaczewa.

Mieszkańcy zarzucają miastu brak przetargu i niską cenę

Według mieszkańców Sochaczewa kolejnym problemem jest fakt, że ta inwestycja będzie prowadzona na działce, którą miasto sprzeda w trybie bezprzetargowym za kwotę minimalną, na podstawie umowy konkordatowej. Parafia kupi ten teren o powierzchni 15 tys. m2 za 2 mln złotych.

Władze Sochaczewa zapewniają, że działkę próbowano sprzedać. Przetarg  miał być zorganizowany w 2018 roku, jednak nie doszedł on do skutku, bo zdaniem urzędników, nie było zainteresowanych tym terenem inwestorów. 

Miasto: Nie ma odwrotu

- Ten teren pod usługi sakralne samorząd może sprzedać za cenę ustaloną przez radę miasta, ale nie taniej niż za cenę ustaloną przez rzeczoznawcę. Tak dokładnie się stanie. Wartość działki ustalono na 2 mln zł - mówi Radiu Kolor Daniel Wachowski z Urzędu Miasta w Sochaczewie.

Rada Sochaczewa podjęła decyzję, ale mieszkańcy ze swego apelu nie rezygnują. Jak dotąd pod petycją podpisało się około 1500 osób.

aś/łj

Podziel się:

netgraf.pl