Diecezja warszawsko-praska obejmuje prawobrzeżną część Warszawy i takie miasta jak m.in. Otwock, Wołomin czy Mińsk Mazowiecki. W sumie to 1,5 mln wiernych, dlatego wizyty duszpasterskie w domach parafian rozpoczynały się zwykle już pod koniec listopada.
W tym roku kościelną tradycję pokrzyżowała pandemia. Biskup postanowił więc, że do świąt odwiedzania wiernych w ich domach nie będzie. Co dalej? Diecezja chce, żeby po świętach "kolęda" była możliwa. I tu rozważanych jest kilka wariantów.
Msza dla rodzin z jednej ulicy
- Są takie rozwiązania, jak msza święta, na którą są zapraszane rodziny, które chciałyby w takiej mszy uczestniczyć, na przykład z jednej ulicy, w specjalnej intencji - mówi Radiu Kolor Jakub Troszyński, rzecznik diecezji warszawsko-praskiej.
Taka msza mogłaby zastąpić tradycyjną wizytę duszpasterską w domu. W jej trakcie, księża zamiast zbierania na tacę, mogliby pozbierać koperty z datkami od parafian.
Kolęda online
Kolejna możliwość to kolęda w formie online. Zresztą niektóre parafie zapowiedziały, że takie rozwiązanie zamierzają wprowadzić. Diecezja warszawsko-praska również tego nie wyklucza.
- Jeżeli wierni chcieliby coś takiego w ich parafiach, a duszpasterze będą w stanie to zorganizować w danej parafii, to na pewno coś takiego mogłoby być - zapewnia rzecznik. Jak dodaje, technologia nie powinna być przeszkodą. - Te rozwiązania techniczne są już wszystkim znane, niezależnie od wieku czy rodzaju pracy - przekonuje.
Ostateczne decyzja o tym, jak w diecezji warszawsko-praskiej będzie wyglądać kolęda, zapadnie w połowie grudnia. Wiele będzie zależało od sytuacji epidemicznej.
łj