Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Praga-Południe: Rekordowa skala rezygnacji uczniów z religii w szkole

Dodano: 2020-12-11 21:11:32
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Od września ponad 700 uczniów z Pragi-Południe zostało wypisanych z lekcji religii. "To niezwykłe, że dzieje się to w środku roku szkolnego" - zauważa Dorota Łoboda z fundacji "Rodzice Mają Głos".

Zwróciliśmy się do stołecznych dzielnic o dane dotyczące skali wypisywania dzieci z zajęć religii. Takich informacji wydziały oświaty nie zbierają, dlatego urzędnicy muszą to dla nas sprawdzić w każdej szkole. Jeden z urzędów zebrał już te wyliczenia. To Praga-Południe. 

Ponad 700 uczniów mówi "nie" katechezie w szkole 

Okazuje się, że przypadków rezygnacji z katechezy na Pradze-Południe jest bardzo dużo i to zaledwie w ciągu nieco ponad 3 miesięcy. 

- Spośród uczniów, którzy na początku września zadeklarowali swój udział w lekcjach religii, do dnia dzisiejszego, czyli do 11 grudnia, zrezygnowało 718 uczniów - przekazał nam Andrzej Opala, rzecznik południowopraskiego ratusza. Jak doprecyzował, 96 uczniów odpuściło sobie religię w szkołach podstawowych, a 622 w szkołach ponadpodstawowych.

Jak ustaliliśmy, tylko w jednym z liceów na Pradze-Południe to aż 80 przypadków "porzucenia" katechezy. - Rok temu o tej porze mieliśmy tego ze dwa, trzy razy mniej - usłyszeliśmy od jednej z nauczycielek. 

- To niezwykłe, że dzieje się to w środku roku szkolnego - komentuje Dorota Łoboda. Przewodnicząca komisji edukacji w Radzie Warszawy, która jest również prezeską fundacji "Rodzice Mają Głos", o tych danych dowiedziała się od nas. I nie kryła zaskoczenia. - Zazwyczaj takie decyzje podejmuje się tuż po 1 września, a później dopiero w kolejnym roku szkolnym, a nie w trakcie - zauważa Dorota Łoboda. 

Skąd tak duża skala rezygnacji z zajęć religii?

Dorota Łoboda wskazuje na dwie przyczyny. - Jedna z nich to zniechęcenie do pracy zdalnej. - Uczniowie spędzają całe godziny przed komputerami, więc rezygnują ze wszystkich zajęć, które nie są obowiązkowe. Chcą po prostu odpocząć - tłumaczy. 

Drugą przyczyną odejścia młodych od katechezy, według radnej, jest krytykowanie przez księży protestów Strajku Kobiet. - Kościół stał się stroną w tym sporze, więc trudno się dziwić, że młodzi ludzie będą od niego odchodzić. Dla nich Kościół jest związany z religią w szkole, więc to najprostsza metoda pokazania czerwonej kartki Kościołowi - dodaje.

Religia w szkołach nie jest obowiązkowa. Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami, to dyrektor szkoły organizuje zajęcia na wniosek rodziców lub pełnoletnich uczniów.

łj

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/7727/praga-poludnie-rekordowa-skala-rezygnacji-uczniow-z-religii-w-szkole [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 7727 [title] => praga-poludnie-rekordowa-skala-rezygnacji-uczniow-z-religii-w-szkole [uri] => wiadomosci/n/7727/praga-poludnie-rekordowa-skala-rezygnacji-uczniow-z-religii-w-szkole [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1680269655 ) ) </div> </body> </html>