Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Mieszkańcy Woli się doczekali. Skwer Sierpnia 1944 już oficjalnie

Dodano: 2021-02-23 13:24:10
fot. Urząd Dzielnicy Ursynów
fot. Urząd Dzielnicy Ursynów

Skwer „Sierpnia 1944” już oficjalnie u zbiegu ulic Wolskiej i Płockiej. Rada Warszawy zaakceptowała wniosek, o nadanie nazwy temu historycznemu miejscu, złożony przez wolskich radnych w imieniu mieszkańców.

Otwarty skwer przy skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Płockiej od lat jest przestrzenią, w której warszawiacy spotykają się z ocalonymi i świadkami Powstania Warszawskiego. Także od lat powszechnie funkcjonuje on pod nazwą Skwer „Sierpnia 1944”.

- Wniosek o nadanie nazwy Skwer Sierpnia 1944 roku był rezultatem wielu prósb mieszkańców z tej okolicy, którzy od paru lat dążyli do uchwalenia tej nazwy (...) Cieszę się, że to się udało i jestem pewien, że społeczność lokalna sprawi, że miejsce będzie godne tak istotne dla całej Woli nazwy - mówi wolski radny, Adam Matusik.

Wola jest jedną z tych dzielnic, którą Powstanie Warszawskie doświadczyło najciężej.

- Na tych terenach w najbliższej okolicy hitlerowcy dokonywali masowych mordów. Między innymi w szpitalu wolskim, dawnej fabryce Ursusa, ulicach Płockiej i Wolskiej. Wokół skweru, tradycji i tej tragicznej historii zbudowały się relacje sąsiedzkie, są organizowane spotkania plenerowe i koncerty.

Podczas powstania warszawskiego miała miejsce rzeź Woli. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, szacuje się, że zamordowano ok. 50.000 ludzi.

Bartosz Święciński

Podziel się:

netgraf.pl