Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Instalacja fotowoltaiczna przy metrze Stokłosy? Inwestycja może przynieść oszczędności

Dodano: 2021-02-23 16:09:48
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Radny Ursynowa, Maciej Antosiuk złożył interpelację w sprawie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku Park and Ride przy metrze Stokłosy. Zdaniem radnego, inwestycja mogłaby przynieść rocznie nawet 100 tysięcy złotych oszczędności.

Betonowy i płaski dach budynku ma powierzchnię 3000 m2 oraz jest dobrze nasłoneczniony. Zdaniem radnego Antosiuka szkoda byłoby marnować potencjał budynku i aż prosi się o instalację w tym miejscu fotowoltaiki produkują energię elektryczną. Według wstępnych obliczeń, instalacja produkowałaby rocznie ze słońca nawet 200 tysięcy kWh zielonej energii.

- Udałoby się tym samym po pierwsze zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej przez samo Park and Ride, ale też możnaby odsprzedawać ją do sieci i tym samym też poprawić tam miks energetyczny na korzyść odnawialnych źródeł energii. Wydaje mi się, że jest to ciekawa koncepcja i docelowo byłoby to interesujące, gdyby miasto rozważyłoby to jako stały element parkingów Park and Ride.

Jak przekonuje Maciej Antosiuk inwestycja mogłaby zwrócić się już po kilku latach, a potem na siebie zarabiać.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że kWh kosztuje nas ponad 50 groszy, zależy od stawek wynegocjowanych przez miasto, to możemy łatwo policzyć, że w przeciągu jednego roku jesteśmy w stanie generować oszczędności przynajmniej na poziomie 100 tysięcy złotych.

Wartość 200 000 kilowatów energii elektrycznej rocznie odpowiada potrzebom zasilenia 250 latarni ulicznych rocznie.

Bartosz Święciński

 

Podziel się:

netgraf.pl