Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Warszawa. Karetki dla pacjentów z COVID-19 nie będą dezynfekowane

Dodano: 2021-04-06 16:20:35
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Decyzję o niedezynfekowaniu karetek dla pacjentów z COVID-19 podjął przed świętami Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W myśl tej rekomendacji nie ma potrzeby odkażania ambulansu po każdym transporcie pacjenta z koronawirusem, jeżeli następny przewóz ma także dotyczyć osoby zarażonej. Ratownicy medyczni są temu stanowczo przeciwni.

O nowej rekomendacji poinformował radny Sejmiku Mazowsza Krzysztof Strzałkowski. Jego zdaniem jest to działanie w pewnym oderwaniu od tego, jak wygląda codzienna praca pogotowia ratunkowego w czasie pandemii. - Budzi to wielki opór ratowników medycznych, którzy widzą w tym pewnego rodzaju zwiększenie ryzyka, które oni sami - spędzając w karetkach dzień i noc na ratowaniu życia ludzkiego - ponoszą.

To może być ryzykowne dla innych pacjentów

Okazuje się również, że wielu pacjentów mających objawy koronawirusa, do których wzywane są karetki, nie ma jeszcze wyniku testu. Dopiero w ambulansie lub szpitalu pobierany jest od nich wymaz. - Kluczowe dzisiaj jest to, żeby tego natłoku i kryzysu nie rozwiązywać kosztem bezpieczeństwa ratowników medycznych i pacjentów niezarażonych COVID-19, którzy to podróżują karetkami pogotowia ratunkowego - dodaje Strzałkowski.

Do dezynfekcji jedynie nosze

Urzędnicy zaznaczają, że odkażać powinno się jedynie nosze, na których leżał poprzedni pacjent zakażony koronawirusem. Z kolei załoga powinna używać wielokrotnie tych samych ubrań ochronnych podczas przewozu osób, u których potwierdzono COVID-19. Po każdej interwencji ratownicy powinni dodatkowo spryskać środkiem dezynfekującym przednią część kombinezonu i przednią powierzchnię rękawów. Jeśli personel używa fartuchów fizelinowych to należy je wyrzucić. Natomiast przyłbica powinna zostać spryskana środkiem dezynfekującym i użyta ponownie.

NK

Podziel się:

netgraf.pl