Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Punkty masowych szczepień w Warszawie. Kto będzie tam szczepił?

Dodano: 2021-04-08 14:11:13
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Warszawa do 19 kwietnia uruchomi 13 punktów pasowych szczepień. To w ramach akcji #WarszawaSzczepi. Przy narastającym problemie kadrowym w szpitalach nasuwa się pytanie - kto będzie tam szczepił?

W Warszawie funkcjonuje obecnie 60 miejsc, w których można się zaszczepić. Do 19 kwietnia ta liczba wzrośnie o 13 punktów masowych szczepień.

Miejsca do szczepień masowych

Wyznaczone są już lokalizacje. Punkty rozmieszczone będą w 10 dzielnicach: na Białołęce, Targówku, Woli, Żoliborzu, Ursynowie, Wilanowie, Pradze-Północ, Mokotowie, a także w Wawrze i Śródmieściu. 3 z punktów znajdować się będą w lokalach na stacjach metra: ks. Janusza, Dworzec Wileński i Trocka.

Uruchomiona zostanie też specjalna linia autobusowa 901 kursująca między Dworcem Centralnym, a stadionem Legii, który będzie centralnym punktem szczepień. Tam też dziennie ma być docelowo szczepionych po kilka tysięcy osób. Wszystko jest pomyślane tak, by do każdego z punktów można było się bez problemu dostać transportem publicznym.

Kto będzie szczepił?

Szpitale informują o braku wystarczającej liczby personelu medycznego. Jak zatem miasto zamierza rozwiązać problem kadrowy w punktach szczepień? Rzecznik stołecznego ratusza, Karolina Gałecka mówiła na antenie Radia Kolor, że miasto bierze pod uwagę różne opcje, w tym zatrudnienie osób z zawodów około medycznych czy studentów medycyny.

- Jeżeli przepisy będą na to pozwalały i rzeczywiście będzie taka możliwość, to bierzemy wszystko pod uwagę (...) Słyszałam, że farmaceuci będą mogli szczepić. Oczywiście my uruchamiamy wszystkie swoje środki i kanały, aby pozyskać osoby, które w ramach przepisów mogą szczepić mieszkańców Warszawy.

W ramach akcji #WarszawaSzczepi ratusz uruchomi stronę internetową, która ma być panelem informacyjnym dotyczącym masowych szczepień, czyli godzinach pracy punktów i różnych zmianach. Będzie tam też prowadzona rekrutacja personelu medycznego.

Jeżeli miasto uzyska pełną operacyjność w tych punktach, to będzie w stanie szczepić tygodniowo około 80 tysięcy osób. Całą rozmowę z Karoliną Gałecką można odsłuchać tutaj.

Bartosz Święciński

Podziel się:

netgraf.pl