Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

COVID od A do Z - ruszają szkolenia dla lekarzy

Dodano: 2021-04-09 13:22:23
fot. Pexels
fot. Pexels

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wspólnie z Samorządem województwa organizuje dla lekarzy kompleksowy kurs online dotyczący postępowania z pacjentem chorym na COVID-19 – od objawów po rehabilitację. W sumie przeszkolonych zostanie 3 tys. lekarzy.

W programie szkoleń znajdą się m.in. tematy: POZ: od objawów do rozpoznania, kwalifikacja do szpitala, tlenoterapia bierna i podstawy wentylacji mechanicznej, farmakoterapia – możliwości i ograniczenia w OIT COVID, priorytety kwalifikacji do OIT COVID, USG płuc w COVID, rehabilitacja po COVID.

Brak kadry lekarskiej największym problemem

Członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc mówi, że trzecia fala pandemii pokazała, w jak trudnej sytuacji znajduje się obecnie ochrona zdrowia. Dodaje, że największym problemem nie jest sprzęt czy wolne łóżka, ale brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych lekarzy. Stąd pomysł na organizacje szkoleń.

- Chcemy poprzez te szkolenia przygotować lekarzy do tego, żeby mogli pracować na oddziałach covidowych. Te szkolenia kierujemy do wszystkich lekarzy, zarówno w placówkach samorządu mazowieckiego jak i do szpitali powiatowych i podstawowej opieki zdrowotnej. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu szkoleniu zrobimy to co najważniejsze - przygotujemy kadrę medyczną do tego, żeby pracowała z pacjentem covidowym.

Lekarze zmuszani do pracy w szpitalach tymczasowych

Pomysł szkoleń lekarzy pod kątem leczenia pacjentów z koronawirusem powstał po tym, jak pojawiły się informacje o tym, że z powodu braku personelu medycznego lekarze bez odpowiedniego przygotowania, byli kierowani do szpitali tymczasowych do pracy przy pacjentach covidowych. Już wcześniej pisaliśmy o słowach Krzysztofa Strzałkowskiego, radnego sejmiku Mazowsza i burmistrza Woli, który twierdził, że wojewoda mazowiecki w porę nie zainterweniował i nie stworzył powszechnej bazy pracowników zawodów medycznych, którzy chcieliby z własnej woli podjąć się pracy na oddziałach covidowych.

- Wojewoda próbuje administracyjnie przymusić lekarzy do pracy w tych placówkach. Decyzje administracyjne w tym zakresie rozwozi lekarzom policja - mówił Krzysztof Strzałkowski

Szkolenia sfinansuje Samorząd Województwa mazowieckiego. W jednym szkoleniu online może wziąć udział 450 lekarzy. Ruszyły już zapisy na kurs w terminach 19 i 28 kwietnia. Informacje o kolejnych wyznaczonych datach (wraz z formularzem zapisów) będę dostępne na stronie internetowej OIL w Warszawie w zakładce szkolenia: https://izba-lekarska.pl/lista-szkolen/.

Bartosz Święciński

Podziel się:

netgraf.pl