Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Warszawa. Stołeczne drzewa zarabiają co najmniej 170 milionów złotych rocznie

Dodano: 2021-04-09 16:15:00
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Warszawscy Urzędnicy - śladem gospodarzy innych metropolii - policzyli, ile pieniędzy zarabiają stołeczne drzewa, które dbają o jakość powietrza, a przy tym także o zdrowie mieszkańców miasta. Wyniki wskazują, że jest to suma nawet 170 milionów złotych rocznie. Skąd wzięły się te dane?

Badania przeprowadzono wspólnie z zespołem naukowców z SGGW. Była to m.in. analiza wybranych usług ekosystemowych świadczonych przez drzewa na Woli. Jaki korzyści może przynieść jedno drzewo? - Topola biała w średnim wieku, rosnąca na jednym z wolskich osiedli, jest w stanie wyprodukować niemal 190 kg tlenu każdego roku. To konkretne drzewo magazynuje w swoich tkankach niemal 2,5 tony węgla, rocznie pochłaniając 70 kg dwutlenku węgla z atmosfery. Co więcej, taka roślina potrafi również oczyścić powietrze z niemal 400 g lokalnych zanieczyszczeń - tłumaczą urzędnicy.

Na pierwszym miejscu oczyszczenie powietrza

Drzewa są naturalnymi, zielonymi płucami miasta. Wyniki badań obrazują, jak bardzo pomagają w oczyszczeniu warszawskiego powietrza. - Z tych pilotażowych badań wynika, że drzewa na warszawskiej Woli - a zbadaliśmy ich ponad 1300 - w ciągu jednego roku przyczyniają się do oczyszczenia powietrza z około 440 kg szkodliwych substancji. Dodatkowo produkują ponad 50 ton niezbędnego do życia tlenu, pochłaniają i magazynują 20 ton dwutlenku węgla z powietrza – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Stolica ma aż 9 milionów drzew

Wartość usług, które są najważniejsze dla zdrowia mieszkańców, czyli właśnie oczyszczenie powietrza m.in. z dwutlenku azotu czy siarki to zdaniem urzędników około 25,5 tysiąca złotych rocznie. - Uwarunkowania zieleni wysokiej w mieście są bardzo specyficzne, stąd trudno jest dokładnie wyliczyć wartość usług świadczonych przez wszystkie dziewięć milionów drzew rosnących w Warszawie. Szacunkowo możemy jednak przyjąć, że jest to przynajmniej 170 milionów złotych rocznie – dodaje Rafał Trzaskowski.

Wycena na podstawie pomiarów wskaźników biofizycznych

Urzędnicy zapewniają, że wycena powstała na podstawie szczegółowych pomiarów wskaźników biofizycznych, z wykorzystaniem oprogramowania i zaangażowania ekspertów z zespołu badawczego SGGW. - Dzięki współpracy z ekspertami nie tylko wyceniliśmy wybrane usługi ekosystemowe. Wiemy też jak chronić stołeczne tereny zieleni i w jaki sposób kształtować politykę zrównoważonego rozwoju Warszawy. Daje nam to niezwykle cenną wiedzę do dalszych działań w sferze polityki adaptacji do zmian klimatu i zarządzania zielenią – wyjaśnia Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

NK

Podziel się:

netgraf.pl