Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Ponownie przewiercają się pod Wisłą [FOTO]

Dodano: 2021-05-06 14:06:28

Pod Wisłą powstaje alternatywny układ przesyłu ścieków do oczyszczalni "Czajka". Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało o rozpoczęciu przewiertu tak zwanej nitki B. Wszystko zostało poprzedzone pracami projektowymi i przygotowawczymi.

Rurociąg powstaje metodą bezwykopową pod dnem rzeki, równolegle do powstałego już rurociągu A. Docelowo zostanie połączony z infrastrukturą kanalizacyjną zakładów "Swiderska" i "Farysa".

- Długość podziemnego odcinka stalowego rurociągu o średnicy 1,2 m wyniesie około 800 metrów. Po przeprowadzeniu prac projektowych, analitycznych i uzgodnieniowych (prace kontynuowane są na podstawie decyzji PINB) przystąpiono do etapu robót budowlanych. Po wykonaniu komory nadawczej (od ul. Świderskiej) i odbiorczej (od ul. Farysa) rozpoczęto przewiert - informuje Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK.

Wykonawcą prac jest rzeszowska spółka, która wykonała też pierwszy przewiert.

Powstaje też trzeci rurociąg

- Równolegle z tymi pracami powstaje jeszcze jeden (trzeci), uzupełniający naziemny rurociąg, który będzie dołączony do już pracujących dwóch naziemnych rurociągów ułożonych po obu stronach rzeki, dzięki czemu zwiększy się wydajność budowanego całego układu, co wpłynie na dalsze ograniczenie zrzutów przelewami burzowymi mieszaniny ścieków i wód opadowych do Wisły podczas pogody deszczowej.

Uruchomienie nitki B planowane jest na koniec pierwszego półrocza. Koszt inwestycji wyniesie około 31 mln złotych.

pz

Podziel się:

netgraf.pl