Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

W galerii handlowej na Bemowie powstaje...kościół

Dodano: 2021-05-19 14:55:44
fot. Społeczność Chrześcijańska “Zachód” (SCh Zachód)
fot. Społeczność Chrześcijańska “Zachód” (SCh Zachód)

Wraz ze znoszeniem pandemicznych obostrzeń do Galerii Bemowo wchodzą chrześcijanie, którzy przenoszą tam swój kościół. Społeczność Chrześcijańska “Zachód” (SCh Zachód) to jedna z siedmiu warszawskich parafii protestanckiego Kościoła Chrystusowego.

Trzeba przyznać, że zlokalizowanie kościoła gdzieś pomiędzy sklepami odzieżowymi, a kawiarnią jest pomysłem, na który wpaść mogą ludzie tylko z dużą wyobraźnią. Takimi ludźmi, którzy nie tylko na taki pomysł wpadli, ale i go realizują są liderzy Społeczności Chrześcijańskiej "Zachód", którzy myśleli o przeprowadzce do galerii handlowej od dawna. W ten sposób chcieli znaleźć się bliżej ludzi i problemów lokalnej społeczności.

- Galerie handlowe owszem, nie kojarzą się z duchowością, ale doszliśmy do wniosku, że to może być miejsce dla nas. Jakby na to spojrzeć z każdej strony, to tutaj krzyżują się ścieżki mieszkańców Bemowa o różnych problemach i potrzebach. Wierzymy, że taka lokalizacja pozwoli też rozwijać naszą działalność społeczną w dzielnicy i Warszawie. Będziemy znaczniej bardziej widoczni i dostępni - opowiada Radiu Kolor, pastor kościoła w galerii, Adam Duliński.

Będzie to miejsce dla wszystkich

Adam Duliński mówi mi, że kościół w galerii będzie miejscem nie tylko dla wiernych. Zaznacza, że kościół jest po to, aby służyć innym, czy wychodzić z dobrymi inicjatywami. Z sali, która będzie na 120 osób będą mogły korzystać  stowarzyszenia i organizacje, gdzie będzie można organizować np. warsztaty czy małe koncerty. Stowarzyszenie liczy też na to, że dzięki temu może choć trochę uda się zmienić wizerunek kościoła, który ma dużo do naprawienia.

Kościół w galerii ma być społecznością otwartą dla wszystkich - niezależnie od poglądów, płci, koloru skóry, czy narodowości.

- Cenimy sobie różnorodność. Kościół jest różnorodny, chociaż obawiam się, że nie każdy sobie go tak dzisiaj wyobraża. Chcielibyśmy w tym kierunku popracować i móc pokazać jak wygląda żywa, wielopokoleniowa, otwarta dla każego wspólnota żyjąca ewangelią. Chcemy wychodzić do ludzi, nawet mówimy o kościele, wspólnocie jak o takim domu i miejscu gdzie można się spotkać. Zapraszamy wszystkich z radością na kawę, czy na cokolwiek co będziemy organizować. Na nabożeństwo zdecydowanie też.

Ze strony dyrekcji galerii jest duża życzliwość

Kościół podpisał umowę najmu 350m2 powierzchni galerii. Powstaje tu sala konferencyjna na 120 osób, wraz z zapleczem multimedialnym umożliwiającym organizowanie różnorodnych warsztatów, wykładów, spotkań i wydarzeń kulturalnych. W planach jest także przyparafialna kawiarnia ze strefą coworkingową, a także dwie salki dla dzieci, które posłużą do organizacji zajęć edukacyjnych, zabaw i warsztatów dla rodzin z sąsiedztwa. Inicjatorzy „kościoła w galerii” chcą uruchomić tu także punkt konsultacyjno-poradniczy, w którym bezpłatne, doraźne wsparcie psychologiczne otrzyma każda osoba, która mierzy się z życiowymi trudnościami.

Wynajęty lokal wymaga gruntownego remontu. Prace związane z demontażem starych instalacji już się zakończyły. W planach jest wymiana posadzek, budowa ścian działowych, zakup i montaż nowych instalacji, oświetlenia i niezbędnego wyposażenia. Podstawowa część inwestycji pochłonie 500 tys. zł. Parafianom udało się zebrać połowę potrzebnej kwoty. W pozyskaniu reszty pomóc ma zbiórka uruchomiona na portalu crowdfundingowych.

Adam Darliński mówi, że ze strony dyrekcji galerii nie było żadnych przeszkód, aby wynająć powierzchnię, a wręcz przeciwnie - duża życzliwość.

- To nas bardzo cieszy. Gościnność jest ogromna i czujemy się bardzo mile przyjęci - zapewnia pastor kościoła w galerii.

Prace remontowe potrwają do lipca. Otwarcie nowej lokalizacji kościoła zaplanowano III kwartał tego roku.

Bartosz Święciński

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/8542/w-galerii-handlowej-na-bemowie-powstajekosciol [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 8542 [title] => w-galerii-handlowej-na-bemowie-powstajekosciol [uri] => wiadomosci/n/8542/w-galerii-handlowej-na-bemowie-powstajekosciol [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701436146 ) ) </div> </body> </html>