Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Jolanta Brzeska z Honorowym Obywatelstwem Warszawy. Podobnie jak Rzepliński

Dodano: 2021-06-10 13:47:16
fot. Radio Kolor/archiwum
fot. Radio Kolor/archiwum

Radni przegłosowali uchwałę nadania Jolancie Brzeskiej Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy. Dokument przeszedł jednak w pakiecie, bo honorowe obywatelstwo otrzymał też Andrzej Rzepliński.

Tym razem radni byli jednomyślni, ale nie mieli innego wyjścia. Przegłosowali uchwałę nadającą honorowe obywatelstwo zarówno społeczniczce Jolancie Brzeskiej, której ciało znaleziono spalone w lesie niedługo po tym, jak zgłosiła w prokuraturze aferę dotyczącą reprywatyzacji kamienic, jak i byłemu prezesowi Trybunału Konstytucyjnego Andrzejowi Rzeplińskiemu.

Tym sposobem, choć bardzo niewygodnym dla radnych Prawa i Sprawiedliwości, uchwała przeszła przez głosowanie i to bez dyskusji, o co wnosili radni Koalicji Obywatelskiej.

Dlaczego Andrzej Rzepliński?

- Za czasów prezesury prof. Rzeplińskiego, Trybunał stwierdził zgodność z konstytucją bardzo ważnej dla Warszawy „małej ustawy reprywatyzacyjnej”, przygotowanej przez ówczesną Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Ustawa pozwoliła ukrócić handel roszczeniami i ocalić kolejne nieruchomości w Stolicy. Nieruchomości – a przede wszystkim lokatorów – o które walczyła Jolanta Brzeska. W tym roku obchodzimy 10. rocznicę jej tragicznej śmierci. Swój wielki heroizm i altruizm przepłaciła życiem. Wieloletnią walkę z nieuczciwością rozpoczęła w 2006 roku, kiedy oparła się próbom pozbawienia dachu nad głową mieszkańców kamienicy przy ulicy Nabielaka. Pozbawiano ją prądu i wody, grożono eksmisjami, nachodzono i straszono – ona jednak uparcie stała na straży sprawiedliwości, broniąc bezbronnych, stawiając czoła przestępcom. Jej oddolna walka, tak jak działania prof. Rzeplińskiego, są świadectwem niezwykłego zaangażowania, wiary w rządy sprawiedliwego prawa i najlepszych intencji – podkreśliła przewodnicząca Malinowska-Grupińska.

Dlaczego Jolanta Brzeska?

Z kolei nadanie honorowego obywatelstwa Jolancie Brzeskiej jest pośmiertnym oddaniem hołdu społeczniczce, która walczyła o prawa lokatorów z czyścicielami kamienic. W 2007 roku założyła w tym celu Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Niestety 1 marca 2011 roku kobieta zaginęła. Kilka dni później przypadkowy spacerowicz natrafił na spalone ciało. Były to zwłoki 56-letniej Jolanty Brzeskiej.

Wcześniej działaczka złożyła do prokuratury zawiadomienie o działalności grupy przestępczej zajmującej się reprywatyzacją kamienic.

pz/mbl/UM Warszawa

Podziel się:

netgraf.pl