Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Homofobiczne i antyaborcyjne furgonetki z zakazem jazdy po Warszawie. Czy jest to zgodne z prawem?

Dodano: 2021-07-09 12:36:48
fot. Facebook/Mordo Iuris
fot. Facebook/Mordo Iuris

Stołeczni radni zatwierdzili uchwałę 'zakazującą poruszania się niektórymi rodzajami pojazdów'. Chodzi między innymi o furgonetki z treściami homofobicznymi i antyaborcyjnymi. Uchwała budzi jednak prawne wątpliwości.

Radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że uchwała jest niezgodna z prawem. Powołują się również na opinię prawnika warszawskiego ratusza.

- Opinia prawna jest wręcz miażdżąca (...) Pewien poziom absurdu prawnego jest nie do uzasadnienia i też całkiem słusznie prawnik miasta stwierdził, że projekt uchwały jest kompletnie niezgodny z prawem (...) Pod kątem prawnym ta uchwała się nie broni i wygląda jak napisana przez przysłowiowego małego Kazia (...) Ta uchwała zapewne nie będzie mogła być realizowana - mówił radny PiS Wiktor Klimiuk i dodał, że ta uchwała nie ma nic wspólnego z prawem, a jest jedynie deklaracją poglądów.

- Pan Kaczyński (radny KO) wspominał, że to uzupełnienie artykułu 212, że to przepis w trybie wykroczeń, natomiast powtarzanie w trybie wykroczeń przepisów karnych jest ogólnie niedozwolone. Nie można zamieścić jednego czynu, które jest jednocześnie wykroczeniem i przestępstwem - przekonywał Klimiuk.

Radny Jarosław Kaczyński twierdził, że uchwała jest zgodna z prawem.

- Istnieje w polskim prawie karnym i wykroczeń coś takiego jak czyny przepołowione, czyli w niektórych przypadkach dane zdarzenie traktowane jest jak przestępstwo, w innych jak wykroczenie. Przykładem jest chociażby kradzież. Ja już wskazywałem na różnice między artykułem 212, a proponowanym przez nas przepisem porządkowym i moim zdaniem ta różnica jest wystarczająca, żeby uznać, że nie są to tożsame przepisy - przekonywał.

To gest symboliczny

Radna Agata Diduszko-Zyglewska (Wiosna) mówiła z kolei, że opinia prawna miasta odnosi się do sytuacji, w której działa państwo prawa.

- Tylko że nie żyjemy obecnie w państwie prawa. Żyjemy w państwie, w którym z nieznanych przyczyn policja pozwala na to, żeby te ciężarówki jeździły pomimo tego, że zgłaszana jest realna krzywda ludzi i dzieci, dlatego myślę, że nasz gest jest gestem symbolicznym, bardzo ważnym i mówiącym, że my w tej sprawie stajemy po stronie mieszkańców Warszawy.

"Ocena prawna jest szczególnie trudna"

Aplikant adwokacki, Michał Świętosławski mówi Radiu Kolor, że w tym przypadku ocena prawna czy uchwała mieści się w granicach uprawnień samorządu, jest szczególnie trudna.

- Rada gminy może wydawać przepisy porządkowe jeśli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Tego rodzaju przesłanki w wydaniu tego rodzaju przepisów mają charakter bardzo ocenny i niedookreślony. Oznacza to, że odpowiednio zwolennicy jak i przeciwnicy tego rozwiązania znajdą argumenty na poparcie swoich twierdzeń.

Twierdzi, że kodeks karny w zakresie propagowania określonych informacji i ich prezentowania w przestrzeni publicznej, nie penalizuje tego rodzaju zachowań, na jakie wskazuje ta uchwała.

Kolejną kwestią sporną jest to czy uchwała jest zgodna z konstytucją

- Z, chociażby artykułem 54 ust.1 konstytucji, który zapewnia wolność wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. To jest kwestia oceny tego, na ile rzeczywiście tutaj nie wkraczałoby to już w wolność słowa konstytucyjnie chronioną.

Należy się więc spodziewać, że mimo uchwalania zakazu przez radnych, wojewoda mazowiecki stwierdzi nieważność uchwały. Radni będą mieli wtedy możliwość złożenia skargi do Sądu Administracyjnego, który to wtedy podejmie decyzje o tym czy uchwała jest zgodna z polskim prawem, czy nie.

Bartosz Święciński

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/8752/homofobiczne-i-antyaborcyjne-furgonetki-z-zakazem-jazdy-po-warszawie-czy-jest-to-zgodne-z-prawem [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 8752 [title] => homofobiczne-i-antyaborcyjne-furgonetki-z-zakazem-jazdy-po-warszawie-czy-jest-to-zgodne-z-prawem [uri] => wiadomosci/n/8752/homofobiczne-i-antyaborcyjne-furgonetki-z-zakazem-jazdy-po-warszawie-czy-jest-to-zgodne-z-prawem [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( [fbclid] => IwAR1fwyLtv_360JjaFe0RJLcBtgaSHKgTdDjGGEGDUxA_b4IItZmRxHcXU3A ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1675686089 ) ) </div> </body> </html>