Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Warszawa tworzy akustyczną mapę miasta

Dodano: 2021-07-22 14:18:45
Fot.: Materiały prasowe
Fot.: Materiały prasowe

Blisko 1/10 mieszkańców żyje w miejscu, gdzie dochodzi do przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu. Głównym problemem jest hałas drogowy. Władze Warszawy są prawnie zobowiązane do tworzenia akustycznej mapy miasta raz na pięć lat. Właśnie ruszył przetarg na jej stworzenie.

Na jej podstawie tworzone są programy ochrony środowiska przed hałasem, które podnoszą komfort życia mieszkańców.

- Mapa akustyczna pokazuje przede wszystkim narażenie na różne rodzaje hałasu na całym obszarze miasta. Jak się okazuje blisko 1/10 mieszkańców czyli ponad 100 tys. żyje w miejscu gdzie dochodzi do przekroczeń do jego poziomu, przede wszystkim dotyczy to hałasu drogowego. Pozostałe źródła mają zdecydowanie mniejsze znaczenie, np. na hałas tramwajowy narażonych jest 0,12% osób, na kolejowy 0,01% - mówi Marzena Wojewódzka z Urzędu M. st. Warszawa.

Jak będą wyglądały pomiary do stworzenia mapy akustycznej miasta?

Jak mówi Marzena Wojewódzka z zespołu prasowego Urzędu Miasta Warszawa, pomiary zostaną wykonane w minimum 600 punktach pomiarowych.

W celu weryfikacji modelu obliczeniowego dokonane zostaną pomiary obejmujące: 60 punktów pomiarowych uwzględniających porę dnia i nocy; minimum 10 punktów pomiarowych mierzących metodą ciągłych, 24-godzinnych, pomiarów hałasu drogowego; pomiary hałasu tramwajowego w 30 punktach oraz pomiary hałasu kolejowego w 20 punktach - wymienia.

Dodatkowe pomiary zostanę wykonane w związku z eksploatacją Południowej Obwodnicy Warszawy.

Mapy tworzone są co 5 lat i są obowiązkiem miasta wynikającym z ustawie Prawo ochrony środowiska Właśnie ogłoszono przetarg na jej stworzenie. Termin składania ofert mija 16 sierpnia.

Aleksandra Krawczyk

Podziel się:

netgraf.pl