Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Projekt protezy dłoni, która rośnie razem z właścicielem

Dodano: 2021-10-14 11:00:23
Fot.: Politechnika Warszawska
Fot.: Politechnika Warszawska

Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad modułową protezą dłoni, która dzięki funkcjonalności będzie służyć przez lata. Na ten pomysł wpadła jedna ze studentek Ewelina Drelich. 

Każdego roku na świecie ok. 185 tys. osób poddawanych jest amputacji. Szacuje się, że do 2050 r. ta liczba podwoi się. Proteza zaprojektowana przez zespół z Politechniki przede wszystkim ma być tańsza od tej tradycyjnej, ponieważ wymiany będą wymagały tylko najważniejsze części – modułowe, szkieletowe.

- Chciałam umożliwić zakup takiej protezy jak największemu gronu odbiorców, stąd pomysł, by była ona modułowa. Wiadomo, że dziecko rośnie, więc jego proteza potrzebuje przebudowy. Aby nie kupować nowej, można wymieniać tylko te najważniejsze części – modułowe, szkieletowe. Cały mechanizm, który będzie zużywał się dużo wolniej, pozostanie ten sam, co zmniejszy koszty protezy – wyjaśnia Ewelina Drelich.

Na początek kciuk

Zespół z Politechniki swoje działania rozpoczął od zaprojektowania protezy najważniejszego elementu dłoni czyli kciuka.

- Ludzka dłoń jest bardzo skomplikowana w swojej budowie i trudno ją odtworzyć, zwłaszcza, że w projekcie bardzo zależy nam na tym, aby uzyskać jak największą antropomorficzność oraz zamkniętość tej protezy. Ponadto jak wiemy - kciuk jest jednym z najbardziej skomplikowanych palców jednak właśnie bez tego palca ciężko jest nam oddać rzeczywiste funkcjonowanie dłoni - mówi Ewelina Drelich.

Projekt komputerowy jest już gotowy. Teraz zespół pracuje nad projektem rzeczywisty, którego podstawą jest druk 3D.

Aleksandra Krawczyk

Podziel się:

netgraf.pl