Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Śródmieście. Tunel samochodowy zamieni się w zielony teren

Dodano: 2021-11-25 14:14:00
fot. RS Architektura
fot. RS Architektura

Drzewa, zbiornik retencyjny i lustro wodne. Zmiany pojawią się w rejonie ulic Złotej i Zgoda. 

Planowane zmiany w centrum Warszawy, będą możliwe dzięki rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego.

- Rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania przestrzeni w samym sercu Śródmieścia. To kolejny etap dużych zmian, które planujemy w ramach Nowego Centrum Warszawy. Będzie bardziej zielono, bezpieczniej i wygodniej dla pieszych i rowerzystów. Chcemy, aby centrum Warszawy stało się odporne na zmiany klimatu. Uporządkujemy też parkowanie samochodów – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Zmiany w obrębie ulic Złotej i Zgoda

Plan zakłada pojawienie się 167 drzew oraz blisko 3 tysiące mkw zieleni, w skład której wchodzą różne gatunki bylin i krzewów. Pod placem Powstańców Warszawy powstanie garaż podziemny. Projekt zakłada likwidację tunelu w osi ul. Złotej.  Na jego miejscu powstanie zbiornik retencyjny. Dodatkowo na placu przy ul. Złotej przy pasażu Wiecha zostanie wydzielone miejsce na zbiornik wodny.

Plac przed Filharmonią Narodową ma zamienić się w skwer i Ogród Muzyki, z kolei przed Domem pod Orłami ma powstać reprezentacyjny plac stanowiący zieloną oprawę gmachu. W projekcie nie zabrakło miejsca na nowy park, który miałby powstać przy ul. Zgoda 12. W nowej, zielonej przestrzeni znalazłby się między innymi plac zabaw, siłownia, stolik do gry w szachy i ławki.

Rozpoczęcie prac planowane jest na 2023 rok.

AR

Podziel się:

netgraf.pl