Nawet z 1400 koszy mogą w tym roku zniknąć bazgroły. Zarząd Oczyszczania Miasta zachęca mieszkańców do zgłaszania pojemników na odpady pokrytych pseudograffiti.
Wystartowała coroczna akcja #stopBazgrołom, w trakcie której Zarząd Dróg Miejskich likwiduje wszelkie bohomazy z ulicznych koszy na śmieci. Ich działania w tym roku mogą objąć nawet 1400 pojemników. W zeszłym roku służby usunęły pseudograffiti z 1000 pojemników.
Warszawiacy mają do dyspozycji 32 tys. koszy na śmieci. ZOM odpowiada za 40% z nich. Za pozostałe pojemniki odpowiadają inni zarządcy, m.in. urzędy dzielnic i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Widzisz – zgłoś
Lista koszy do wyczyszczenia jest otwarta i na bieżąco uzupełniania przez kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta. Jednostka zachęca jednak mieszkańców, którzy widzą pomazane kosze, o zgłoszenie ich lokalizacji do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 – przez aplikację, stronę lub telefonicznie.
Pieczołowite mycie
Proces czyszczenia rozpoczyna się od nałożenia na kosz biodegradowalnego preparatu, który rozpuszcza farbę. Następnie malunek jest usuwany wodą pod ciśnieniem. Zabieg jest kompleksowy i obejmuje mycie całej powierzchni, także fragmentów, które nie były pomazane oraz chodnika wokół śmietnika.
W ramach akcji #stopBazgrołom Zarząd Oczyszczania Miasta czyści również wiaty przystankowe. To zadanie realizują grupy szybkiego reagowania, które od początku roku interweniowały już na 1200 przystankach.