Wszywka alkoholowa (Esperal) w leczeniu uzależnień – kiedy warto ją zastosować?

wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa stosowana jest pomocniczo w leczeniu uzależnienia od alkoholu etylowego. Należy wdrażać ją do terapii w sposób świadomy, uprzedzając pacjenta o mechanizmie jej działania oraz konsekwencjach niestosowania się do zaleceń lekarza podczas leczenia. Substancją czynną wszywki jest disulfiram, który blokuje proces metabolizmu alkoholu etylowego. Z tego względu po zabiegu zaszycia alkoholowego należy bezwzględnie powstrzymać się od spożywania substancji odurzającej. Nawet niewielkie dawki alkoholu mogą bowiem wywołać u zaszytego pacjenta niepożądaną i gwałtowną reakcję organizmu (tzw. reakcję disulfiramową). To strach przed jej niebezpiecznymi objawami powstrzymuje świadomego uzależnionego od picia alkoholu.

Zaszycie jałowych tabletek z disulfiramem to jedynie początek leczenia alkoholizmu z wykorzystaniem terapii awersyjnej. Długotrwała abstynencja możliwa jest do utrzymania jedynie dzięki zastosowaniu wielu elementów kompleksowej terapii uzależnień jednocześnie. Specjaliści zalecają, by wszywka alkoholowa poprzedzona została odtruciem alkoholowym. Następnie warto połączyć ją z psychoterapią alkoholizmu. Z pewnością dobrze jest zastosować ją wówczas, gdy celem terapii jest wzmocnienie motywacji pacjenta do walki z nałogiem. W przypadku niektórych chorych bywa tak, że okresowo zmagają się oni ze zmniejszeniem chęci do pokonania uzależnienia. Ryzyko nawrotu choroby jest szczególnie wysokie u tych osób, które cierpią z powodu Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (głodu alkoholowego).

Czy wszywka alkoholowa jest lekiem na alkoholizm?

Wszywka alkoholowa nie jest substancją, która samodzielnie wyleczy człowieka z alkoholizmu. Stosuje się ją pomocniczo, w połączeniu z innymi oddziaływaniami terapeutycznymi. Wymaga trzeźwości pacjenta. Pomaga zatem w odstawieniu substancji odurzającej. Przerwanie ciągu alkoholowego, zwłaszcza w przewlekłej i krytycznej fazie rozwoju uzależnienia alkoholowego, stanowi natomiast początek terapeutycznej drogi do abstynencji. 

Założenie twórców leku opiera się na terapii awersyjnej, czyli wywołaniu u osoby uzależnionej uczucia awersji (wstrętu) do picia alkoholu. Wynika ona ze świadomości konsekwencji połączenia leku z etanolem. Pacjenci poznają nieprzyjemne i niebezpieczne objawy zatrucia aldehydem octowym po próbie przepicia wszywki alkoholowej jeszcze przed zabiegiem zaszycia alkoholowego. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz zaznajamia ich z mechanizmem działania Esperalu i możliwymi skutkami ubocznymi. Co istotne, powikłania po zabiegu należą do rzadkości w przypadku, gdy pacjenci ściśle stosują się do wskazówek lekarskich. 

Czym jest i jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa jest popularna w coraz szerszym gronie pacjentów przede wszystkim ze względu na prostotę stosowania leku, wygodę i jego dostępność. Lek dostępny jest na receptę niemal w każdej polskiej aptece. Co więcej, by wykonać zabieg zaszycia alkoholowego, pacjent nie musi samodzielnie kupować odpowiedniej dawki leku. W specjalistycznych placówkach medycznych, takich jak Centrum Medyczne Galmedic, Esperal dostępny jest od ręki, a jego dawka ustalana bezpośrednio przed zaszyciem. 

Substancją czynną wszywki alkoholowej jest disulfiram. To bloker dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu wątrobowego, który bierze udział w procesie trawienia etanolu. Działanie leku jest zatem odczuwalne jedynie dla tych chorych, którzy podczas stosowania terapii awersyjnej podejmują ryzykowne próby przepicia Esperalu. To działanie niezgodne z zaleceniami lekarskimi. Etanol w organizmie zaszytego uzależnionego nie może bowiem strawić się szybko i bezpiecznie do nietoksycznej postaci kwasu octowego. W krwiobiegu kumuluje się wówczas aldehyd octowy – toksyczny półprodukt metabolizmu alkoholu etylowego. Jego rosnące stężenie odpowiedzialne jest za objawy zatrucia aldehydem octowym (tzw. reakcji disulfiramowej). Tych dolegliwości obawiają się zaszyci chorzy, wobec czego powstrzymują się od spożycia alkoholu w jakiejkolwiek ilości i postaci. 

Zabieg wszywki alkoholowej elementem kompleksowej terapii choroby alkoholowej

Wszywka alkoholowa działa pośrednio na nastawienie psychiczne leczącego się uzależnionego. Wywołuje negatywne skojarzenia związane ze spożywaniem alkoholu, które dotychczas było dla pacjenta pozytywnym doświadczeniem. W chorobie alkoholowej to etanol staje się sposobem na nadmierny stres i radzenie sobie z emocjami czy nadmiarem obowiązków. Szybka przyjemność, relaks, wydzielenie endorfin, uaktywnienie ośrodka nagrody w ludzkim mózgu – wszystko to sprawia, że spożywanie alkoholu w łatwy sposób może stać się niebezpiecznym nałogiem. By przekształcić nastawienie osoby uzależnionej, stosuje się wszywkę alkoholową, najczęściej w połączeniu z psychoterapią alkoholizmu. Chory motywowany zewnętrznie podejmuje decyzję o przerwaniu ciągu alkoholowego i trwaniu w abstynencji. By nie powrócił do nałogu po upływie czasu działania wszywki alkoholowej, należy do terapii włączyć inne elementy kompleksowego leczenia uzależnienia. 

Kto może skorzystać z terapii awersyjnej podczas leczenia uzależnienia od alkoholu?

Wszywka alkoholowa to metoda wspierająca leczenie alkoholizmu, wybierana dobrowolnie i świadomie przez pacjentów. Lekarz może zaproponować jej zastosowanie, jednak to chory musi wyrazić zgodę na jej wszycie. Ze względów bezpieczeństwa Esperal nie może być więc elementem przymusowej terapii alkoholizmu (odwyku). Wskazaniem do wszycia disulfiramu jest przede wszystkim chęć wzmocnienia motywacji chorego do podjęcia lub kontynuacji leczenia nałogu alkoholowego. Wszywka alkoholowa skutecznie wspiera pacjenta w abstynencji nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. 

Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania do zabiegu wszycia Esperalu

Wszywki alkoholowej nie można stosować u osób pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. By lekarz mógł bezpiecznie umieścić lek w organizmie pacjenta, musi on pozostawać trzeźwy przynajmniej przez 24 godziny przed zabiegiem. Zaszyta osoba powstrzymuje się od spożywania nawet niewielkich ilości alkoholu. Często decyduje się ponadto na uprzednie odtrucie alkoholowe, czyli detoksykację. Pomoc i wsparcie specjalistów okazuje się na wagę złota, zwłaszcza u tych chorych, którzy zmagają się z zaawansowanym stadium rozwoju uzależnienia od alkoholu. Wówczas długotrwałe ciągi alkoholowe są najtrudniejsze do bezpiecznego przerwania, a nawrót choroby najczęstszy. 

Zabiegu wszywki alkoholowej nie wykonuje się u chorych nadwrażliwych na składniki leku. Wśród przeciwwskazań wymienia się ponadto niewydolność wielonarządową, schorzenia metaboliczne, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia krzepnięcia krwi, zakrzepicę. Zastosowanie wszywki nie jest możliwe u pacjentów z zapaleniem nerwu wzrokowego, zatorowością, zaburzeniami psychicznymi, łącznie z epizodami depresyjnymi i próbami samobójczymi podejmowanymi w przeszłości. 

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Zabieg implantacji Esperalu polega na umieszczeniu odpowiedniej dawki leku w obszarze podpowięziowym mięśnia pośladka pacjenta. Wykonuje go doświadczony i wykwalifikowany chirurg, po uprzednim znieczuleniu miejscowym pacjenta. Skórę tuż nad pośladkiem nacina się za pomocą skalpela, docierając w głąb tkanek. W wypreparowanej kieszonce umieszcza się wyliczoną wcześniej dawkę oryginalnego leku Disulfiram WZF. Powstałą ranę zaszywa się z użyciem nici chirurgicznych. Na szwy lekarz zakłada jałowy opatrunek. Procedura medyczna jest mało inwazyjna i całkowicie bezpieczna dla pacjentów stosujących się do zaleceń lekarskich. Wykonanie zabiegu nie wymaga zatem hospitalizacji. Zaszycie alkoholowe chirurdzy wykonują w ramach procedury chirurgii jednego dnia, nierzadko w warunkach ambulatoryjnych. 

Czy Esperal (disulfiram) jest bezpieczny w leczeniu alkoholizmu?

Wszycie środków farmakologicznych do wnętrza organizmu człowieka wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej. W Centrum Medycznym Galmedic pacjentem zajmują się wykwalifikowani i doświadczeni chirurdzy. Podczas konsultacji medycznej wykonują badanie przedmiotowe oraz podmiotowe chorego. Dzięki temu dowiadują się, z jakim stopniem zaawansowania choroby alkoholowej zmaga się pacjent. Dobierają indywidualnie dawkę leku do jego potrzeb, weryfikują istnienie wskazań i eliminują ewentualne przeciwwskazania. Tym samym dbają o najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu pacjenta podczas terapii awersyjnej, nie tylko w czasie samego zabiegu. 

Gdzie bezpiecznie wszywana jest wszywka alkoholowa? Kraków to odpowiednie miejsce, doceniane przez pacjentów dzięki profesjonalnej opiece specjalistów Centrum Medycznego Galmedic. Z ofertą placówki w zakresie wszywki alkoholowej można zapoznać się tutaj: https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.